Zöld mérföldkő Gyöngyösön: elültették az első Miyawaki minierdőt

Szombat reggel kilenc órától önkéntesek tucatjai gyűltek össze a gyöngyösi dombi városrészben, hogy közösen elültessék a város első Miyawaki minierdőjét. A kezdeményezés nemcsak faültetésről, hanem egy közösségi zöld tér megteremtéséről is szólt.

x Hirdetés

Tudatos tervezéssel és együttműködéssel akár a kis lépések is jelentős változásokat hozhatnak a klímaváltozás hatásainak helyi szintű csökkentésében. Erre példa a Kemény János utcában egy eddig üres telek, ahol szombaton egész nap tartott a közösségi esemény, amely a fenntarthatóságot és az élhetőbb városi környezet kialakítását tűzte ki célul. Az Életfa Ökopark első elemeinek kialakításával egy új közösségi tér alapköveit is lerakták.

A nap folyamán több száz facsemete került a földbe a japán ökológus, Akira Miyawaki módszere alapján, amely az őshonos növényekre és a biodiverzitásra épít. A Miyawaki minierdők gyorsan fejlődő, sűrűn ültetett, kizárólag őshonos növényekből álló zöld szigetek, amelyek jelentősen javítják a mikroklímát a hőszigethatás csökkentésével, növelik a biodiverzitást, mivel életteret biztosítanak a beporzóknak és madaraknak, továbbá segítik a csapadékvíz természetes elvezetését a városi környezetben. Egy-egy ilyen kiserdő nemcsak árnyékot és oxigént ad, hanem konkrét, megvalósítható válaszokat nyújt a klímaválságra és a környék közösségi terei is új funkcióval bővültek általuk. Tanulmányok szerint a Miyawaki-erdők telepítését követően öt éven belül a talaj szerves széntartalma 30%-kal növekedhet, ami a talaj termékenységének és egészségének javulását jelzi. A megfelelően karbantartott erdők esetében a túlélési arány gyakran meghaladja a 90%-ot, ami azt jelzi, hogy ez a módszer hatékonyan támogatja a növények megtelepedését és növekedését.

Gyöngyösön az első ütemben a minierdő mellett magaságyásokat és egy gyógynövénykertet is telepítettek az önkéntesek. Később szenzoros kert, komposztáló, főzőhely és esővízgyűjtő is gazdagítja majd a területet – mondta portálunknak a projekt ötletgazdája. Liebmann Judit szerint ez még csak a kezdet: az elkövetkező hónapokban újabb fejlesztések várhatók az Életfa Ökoparkban, amely a jövőben szemléletformáló programoknak és közösségi eseményeknek is otthont ad majd.

A faültetésben a Gyöngyösi Kézilabda Klub játékosai is részt vettek, akik környezetvédelmi és fenntarthatósági ismeretterjesztő programjuk keretében csatlakoztak az eseményhez. Az ő jelenlétük külön örömet szerzett a gyerekeknek és sportkedvelőknek.

 A szervezők frissítőkkel, zenével, jó hangulattal és minden szükséges eszközzel fogadták a résztvevőket – sokan a város különböző részeiből, de még távolabbról is érkeztek, hogy részesei lehessenek ennek az első zöld közösségi mérföldkőnek.

x Hirdetés

Téli fordulat – havazás és viharos szél jöhet a hétvégén

Elrajtolt a 24 órás „Aludj Máskor!” vetélkedő Gyöngyösön