Eperjesi Richárd, a gyöngyösi születésű fiú sokak álmát éli nap mint nap, munkájának köszönhetően ma már több kontinensen is otthon érezheti magát, és szinte nincs olyan ország Európában, ahol ne járt volna. Richárd ma már magángépeken egyedüli légiutas-kísérő.
Richárd a repülés iránti érdeklődését édesanyjának is köszönheti. Arankát rengetegen ismerték, a térség turizmusában mindig otthon volt, sőt, a Pipishegyi Repülőtéren segédkezett a sárkányrepülősöknek is. Teljesen természetes volt számára, hogy a fiával is megismertesse ezt a különleges világot. Richárd számára ez volt az igazi mérföldkő, ámulattal nézte a repülőket.
Ekkor még csak nézte a nagyobb gépeket, 2008-ban azonban egy középiskolai program keretében kijutott Olaszországba, ekkor ült először nagy gépen, az élmény pedig csak megerősítette álmait. A Malévnál szeretett volna dolgozni, mindenképp magyar cégnél.
Az időzítés nem volt a legszerencsésebb, a cég csődje miatt ezt a tervein változtatnia kellett. Az első munkahelyét egy olasz társaságnál kezdte, pontosabban egy igen kemény képzéssel. Megtanult tüzet oltani, elsősegélyt nyújtani, sőt szülést levezetni. A képzés során gyógyszer ismereteket, repülési jogokat, meteorológiai, repülési alapismereteket, vészhelyzeti eljárásokat és az utasok kiszolgálását is el kellett sajátítania.
Richárd úgy fogalmaz: „igaz az, hogy akit egyszer megcsap a kerozin illata, örökre szerelmes lesz a repülésbe. Szerintem elértem a karrieremben azt a célt, amit kitűztem magam elé”.
Hivatása első idejében „Junior Cabin Crew Member”-ként dolgozott, ahol rengeteg tapasztalatot szerzett, ám ekkori cége is csődöt jelentett. Megállás azonban nem, azonnal elhelyezkedett Niki Laudánál, a forma 1-es versenyzőnél. A légitársaságnál töltött hat hónap után előléptették, és vezető legiutas-kísérővé vált, ami azt jelenti, hogy munkatársai már neki jelentettek. Mint azt Richárd mondja:” ez azért fontos, mert a mi munkánk olyan, mint a katonaság, a rendszer hierarchiára épül”. Ismét eltelt három utazással teli hónap, oktatói és vizsgáztatói pozíciót szerzett, ő tanította az újoncokat.
Karrierje szárnyalt, ám a cég tulajdonosának halála után berobbant a koronavírus-járvány, nem lehetett utazni, az anyacégnél leépítések kezdődtek és egy török légitársaságnál találta meg a helyét.
Sokak számára igazi félelem repülőre ülni, ám számukra fontos feladat, hogy megnyugtassák az utasokat. Szerencsére komoly vészhelyzettel még nem találkozott, pályafutása során például csak egyszer kellett az erős szél miatt a pilótának átstartolnia, mint mondja, inkább orvosi veszélyhelyzetekkel találkozik. Egy esetet soha nem felejt el. A gép elejéből egyszer csak hatalmas sikítást hallott. Az egyik utas erős epilepsziás rohamot kapott. Kezét az utas feje és az ablak közé tette, hogy további sérüléseket ne szerezzen, jelentette az esetet a kapitánynak, de szerencsére orvos is volt a fedélzeten. Az utat megszakították, közelebb landoltak, a férfit kórházba szállították, a többiek pedig folytatták útjukat.
2022 októberében Richárd nagyot ugrott, egy privát légitársaságnál kamatoztathatta tudását.
Míg korábban többen szolgálták ki az utasokat egy járaton, itt csak magára számíthatott, az utasok és pilótákon kívül ő repült egyedül. Eperjesi Richárd ma már „Line trainer and Checker Single Cabin Crew Member”, vagyis Oktató és Vizsgáztató Egyedüli Légiutas-kísérő, elmondása szerint eddigi karrierjének legnagyobb és legfelelősségteljesebb pozícióját tölti be. A magángépeken hírességekkel is találkozik.
A magán utasok itt all-inclusive szervizt kapnak. „Van, amikor pezsgőt szolgálok fel az utasoknak még a felszállás előtt, aztán jönnek a különböző ételek, hidegtálak, italok, gyümölcsök és leszállás előtt pedig egy tálcányi édesség. Itt az utasok magát a repülőgépet bérlik ki, vele a személyzetet is. Oda megyünk, ahová az utas mondja”-folytatja a repülés szerelmese. Ma már kevesebb dolgozik, mint egy fapados cégnél, többet keres, viszont néha hiányoznak neki légiutas-kísérő társai.
Richárd Európa szinte minden országában járt, eljutott Afrikába, a legtöbb utazása Egyiptomban ér véget, így mindig van ideje mártózni a tengerben, körbe nézni, és megismerni más kultúrákat.