Májusfa áll – a hagyomány él!

A májusfa a természet újjászületésének és a szerelemnek az egyik legszebb szimbóluma, amely évszázadok óta része a magyar néphagyományoknak. A fát hagyományosan május elsejére virradóra állítják fel, titokban, legtöbbször a legények a kiszemelt lányos házak elé. A díszített májusfa egyfajta udvarlási gesztus is volt: a magas, szalagokkal ékesített fa mutatta meg, kiért dobogott a legény szíve.

x Hirdetés

A faállítás nem kis munka: a legények az erdőben kivágják a fát, leágazzák, leháncsolják, majd szalagokkal és vannak olyan települések ahol egy üveg itallal díszítik. Ezt követően vállukon viszik be a faluba, és hajnalra állítják fel. A fára kötött italért a bátrabbak még fel is mászhatnak – ezzel mutatva erejüket. Reggel a lányok kíváncsian nézik: ki kapta a legszebb, legmagasabb fát?

A hónap utolsó szombatján következik a kitáncolás, amikor a májusfát a felállító legénycsapat döntheti ki. Ilyenkor fény derül arra is, hogy a lány elfogadta-e az udvarlást – vagy sem. A legényeket vendégül látják, a falu májusfáját pedig közösen énekelve, tánccal és mulatsággal búcsúztatják.

Ez a szép hagyomány Gyöngyösorosziban is élénken tovább él. Április 30-án délután gyerekek és felnőttek közösen gyűltek össze, hogy két májusfát állítsanak a művelődési ház elé. A fák díszítésében minden korosztály részt vett: közösen kötötték fel a színes szalagokat, majd együtt emelték a helyükre a feldíszített fákat.

A rendezvény a Gyöngyösoroszi Hagyományőrzők Egyesülete és a Gyöngyösoroszi Női Klub szervezésében valósult meg. A faluban ez a közös faállítás már több mint húszéves hagyomány.

x Hirdetés

Amikor a kép megmozdult – 68 éve indult el a magyar televíziózás

Kezdő kertészek, figyelem! Májusban is vethetsz – mutatjuk mit