Magyarországon a háztartások 98 százalékában van vezetékes víz, azonban csak a települések 60 százalékán megfelelő minőségű az ivóvíz a népegészségügyi központ Vízhigiénés laboratóriumának adatai alapján – írja a Pénzcetrum.
Az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ az éves jelentésen túl folyamatosan monitorozza a településeken is a víz minőségét és közzéteszi az aktuális adatokat. Bár dátum nem szerepel a kimutatások mellett, a Pénzcentrum adatai alapján azok 2023 óta frissültek. A legtöbb helyen indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű az ivóvíz, de előfordul kémiai szempontból, vagy eseti bakteriológiai kifogásolt víz is. 2023-tól már jelentősen több, potenciális egészségkockázattal rendelkező paramétert vizsgál a népegészségügyi hatóság, ezáltal az egyes települések kapcsán még részletesebb információk érhetők el az ívóvízminőségről – írják.
A településekről szóló részletes jelentéseket úgy kell értelmezni, hogyha a vizsgált mind paraméterek bizonyos határértékeken belül maradnak, akkor az ivóvíz minősége megfelelő. Ha egy vagy több paraméter nem marad az elfogadható határértéken belül, akkor kifogásolt a minőség, ezek alapján pedig négy kategóriába sorolják a települések vízminőségét: megfelelő minőségű ivóvíz, indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű ivóvíz, eseti bakteriológiai kifogás, kémiai szempontból nem elfogadható.
A 2024. október 24-én lekérdezett adatok alapján a 3155 vizsgált település közül 1892 helyen megfelelő minőségű az ivóvíz – emeli ki a Péncentrum. Ez a tavalyi gyűjtésünkben is hasonlóképp volt. Indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű ivóvíz 1126 településen volt, további 110 helyen eseti bakteriológiai kifogás merült fel és 27 településen kémiai szempontból nem volt elfogadható az ivóvíz minőség a vizsgálat idején.
Mint írják, 350 olyan település van a listában, ahol a 2023-as lekérdezésben még megfelelő minősítésű volt a csapvíz, az idén azonban már voltak vele problémák. Gyöngyös esetében is ez a helyzet, hiszen míg 2023-ban megfelelő volt a víz minősége, addig a jelenlegi adatok alapján már eseti bakteriális fertőzés olvasható az értékelésben, de ugyanez látható több környékbeli faluban, így Gyöngyössolymos, Gyöngyösoroszi, Gyöngyöstarján vagy éppen Gyöngyöshalász tekintetében is. Atkár, Visonta és Halmajugra településein pedig indikátor paraméterek miatt kifogásolt minőségű ivóvizet találunk.
A Pénzcentrum cikkében hangsúlyozzák, annak, hogy a csapvíz nem megfelelő minőségű, számos oka lehet. Kezdve az egészségre káros szennyezéssel, mint az arzén vagy nitrit, az érzékszervi gondokat okozó vas és mangán szennyeződésen át, a fertőtlenítésből hátramaradt klórszármazékokon keresztül egészen a hányást és hasmenést okozó baktériumokig.