Még zajlanak az egyeztetések a Heves vármegyei háziorvosokkal, hogy szerepet tudjanak vállalni az októbertől induló új ügyeleti rendszerben. Elsejétől már nem a Dózsa György úton, hanem a Bugát Pál Kórházban lehet igénybe venni az ügyeleti ellátást. Az átalakítással a lakosoknak is tudatosabban kell figyelniük egészségükre – mondta Dr. Nagy Éva háziorvos.
2023 februárjában indult el Magyarországon az új háziorvosi ügyeleti rendszer „tesztüzeme” Hajdú-Bihar vármegyében, 2024 tavaszáig pedig Budapestet kivéve az egész országban végbemegy az átállás. Az új alapellátási rendszerben az Országos Mentőszolgálat fogja irányítani az esti és éjszakai ügyeleteket, lényegesen kevesebb ügyeleti ponton. Bár az átállást Heves vármegyében eredetileg júniusra tervezték, végül október 1-től veszi át a mentőszolgálat az ügyeletirányítást.
A Magyar Orvosi Kamara még februárban arra szólította fel a háziorvosokat, hogy ameddig a Belügyminisztérium nem hajlandó érdemi egyeztetéseket folytatni az egészségügyről, addig ne írják alá az új szerződést. A gyöngyösi és hatvani háziorvosok nagy része sem írta még ezt alá, illetve erről még tárgyalások folynak, mondta el Dr. Nagy Éva.
A szakember szerint valamilyen formában mindenképp szükséges volt az ügyeleti rendszer átalakítása, mert egyre kevesebb az orvos az országban, viszont „semmiképp sem megfelelő, hogy egy kaptafára húzunk fel mindenkit Kőszegtől Mérkig,” és hogy ugyanaz a rendszer lesz a kis falvakkal teleszórt területeken, mint a városokban. „Budapestet kihagyták, mert azzal nem mernek ujjat húzni,” tette hozzá.
Heves megyében egyébként az ügyeleti rendszer már három éve a mentőszolgálatra épül, magyarázta a gyöngyösi háziorvos, hangsúlyozva, hogy ez itt nagyon jól működött: a diszpécser felvette az adatokat, kikérdezte a beteget a panaszairól, ha kellett, mentőt küldött, szükség esetén kapcsolta az ügyeletes orvost, és így könnyen tudtak segíteni a páciensnek. „Nem is értjük, miért kell ezt így megbontani,” -tette hozzá.
Az új ügyeleti rendszer kommunikációjával sincs megelégedve, mint mondta, „legalább egy éve már el kellett volna kezdeni magyarázni ezt az embereknek, hogy megváltozik a rendszer. Megszűnik az, hogy vasárnap délután be lehet sétálni az ügyeletre azzal, hogy elfogyott a gyógyszerem, este tíz után azzal, hogy három hete fáj a derekam, felértékelődik tehát a háziorvosok szerepe.”
Heves megyében hétköznap délután négytől este tízig lesz háziorvosi ügyelet, hétvégén és munkaszüneti napokon pedig reggel nyolctól délután kettőig, ezeken kívül pedig úgynevezett mentőellátási ügyelet lesz, de mint Nagy Éva kitért rá, még a háziorvosoknak sem tiszta, hogy ez hogyan fog működni.
A teljes interjú itt megtekinthető:
Korábban már többször írtunk az új ügyeleti rendszerről. Dr. Kunetz Zsombor egészségügyi elemző többször is bírálta azt, legutóbbi közösségi oldalán azt írta, a mentőszolgálat zsarolással, kényszerítéssel oldja meg a feladat átvételét, mert a jelek szerint nemcsak erre vállalkozó háziorvos, de mentőstiszt sem nagyon van a legtöbb megyében.
Természetesen megkerestük az Országos Mentőszolgálatot, hogy Heves vármegyében, illetve Gyöngyösön hány orvos vállalta az új ügyeleti rendszert, azt a választ kaptuk, hogy
„A 2015. évi CXXIII. törvény 22.§ (6) bekezdése alapján a miniszter közleményben teszi közzé azokat az ellátási területeket, amelyekben a közzétételt követő 30. naptól kezdődően a feladatot az Országos Mentőszolgálat látja el. A vármegyék belépésének pontos idejét a technikai, személyi feltételekre vonatkozó változók módosíthatják, az időpontot a fentiekben jelzett közlemény fogja meghatározni. Heves vármegyében a tervek szerint idén októberben kerül sor az egységes ügyeleti rendszer indítására. Az előkészületek megkezdődtek, a személyi és tárgyi feltételek az indulás időpontjára biztosítottak lesznek. „