Bár az eurozónában már 2% az infláció, a magyar kormány intézkedései 7-8% körül rögzíthetik a hazai inflációs rátát jövőre Dr. Dedák István közgazdász szerint, akivel a kiskereskedelmi forgalom volumenének jelentős visszaesését elemeztük Gyöngyös Ma című műsorunkban.
Magyarországon a kiskereskedelmi forgalomban Dr. Dedák István szerint az látszik, lényegesen többet költenek a magyarok, mint korábban, de mint azt mi is megírtuk, egyre több pénzből egyre kevesebbet tudnak vásárolni. Országosan 10%-ot csökkent a kiskereskedelmi volumen, Heves megyében pedig 11-12% a visszaesés. A közgazdász szerint ez azt jelenti, hogy a fizetések nem tudtak lépést tartani az árak emelkedésével, annak ellenére, hogy az infláció érezhetően csökken.
A szakember úgy gondolja, össze fog jönni év végére a kormány által ígért egy számjegyű inflációs adat. Mint kiemelte, a legutóbbi, szeptemberi adatok szerint is már csak 12.2%-on áll az árnövekedés, ami jelentős csökkenést jelent az augusztusi 16%-hoz képest. Ha ezt a trendet nézzük, van esély arra, hogy decemberre 7-8-9% körüli legyen az infláció.
A közgazdász viszont figyelmeztetett, ahhoz, hogy megalapozott következtetéseket vonjunk le a magyarországi inflációról, érdemes összevetni a haza adatot más országokéval. Így azt láthatjuk, hogy az Európai Unión belül egyedül Magyarországon van még két számjegyű infláció, mindenhol máshol lényegesen alacsonyabb ez az érték, sőt, az eurózónában a november elején publikált adatok szerint 2,2% az infláció.
A szakember szerint bár jelenleg a trendek arra mutatnak, hogy tovább fog csökkenni az infláció, a kormányzat terveit behelyezve az egyenletbe már korántsem ilyen biztató az összkép: reális veszélynek tartja, hogy 7-8% körül stabilizálódik majd az infláció az országban, és az eurozóna 2%-os értéke csupán vágyálom marad. Mint fogalmazott, „olyan kormányzati intézkedések vannak kilátásban, amik újabb lökést fognak adni az inflációs folyamatoknak.” Mint felhívta rá a figyelmet, a januári jövedéki adó-emelés 41 forinttal löki majd feljebb az üzemanyagárakat, a jelentős mértékű útdíj-emelés tovább tolja a szállítmányozási költségeket, amik szintén be fognak épülni az árakba. A közgazdász szerint ezek az intézkedések tartósítani fogják az uniós átlag feletti inflációt.