Évek óta tart a vita, hogy szükség van-e rá, de megállapodás nincs, így most visszakapjuk a márciusban elvesztett egy órát, és október 27-én, vasárnap hajnali 3 órakor 2-re tekerjük az órákat. G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke nyújt tanácsokat abban, hogy hogyan is szoktassuk hozzá szervezetünket az átálláshoz.
Kinek okozza a legnagyobb problémát az óraátállítás?
Most kicsit könnyebb a dolgunk van, mint a tavasszal, ugyanis most egy órával többet alhatunk. A bioritmusunk azonban állandósághoz van szokva, így az érzékenyebbeknek, idősebbeknek, kis gyermekeknek, betegeknek okozhat gondot, ha nem ugyanabban az időben fekszenek vagy kelnek fel, mint ahogyan általában szoktak.
Most még van egy kis időnk rákészülni. Hogyan tehetjük ezt meg?
Ezt az alvástöbbséget fokozatosan lehet adagolni a szervezetnek úgy, hogy napról-napra 10 percenként adjuk hozzá alvásunkhoz és így sokkal jobban tudunk alkalmazkodni (a nyárinál szintén ugyanígy lehet alkalmazni logikusan elvéve). A legfontosabb az, hogy állandósítsuk az életünkben a lefekvés és felkelés idejét függetlenül attól, hogy nyári vagy téli időszámítás van. Emellett arra kellene törekednünk, hogy bármilyen esemény is van az életünkben, az átlag alvási időnk legyen meg- ez felnőtt esetén 7-9 órát jelent.
Mennyi idő alatt tudja a szervezetünk ezt az egy órát korrigálni?
Ha elosztjuk a 60 percet napról-napra, igen hamar hozzászokik a szervezet, de mivel most többet alhatunk, ezt kevésbé vesszük észre, mint mikor egy órával kevesebbet lehet, sőt a szervezet még sokszor hálás is érte, hiszen a magyar emberek a covid óta jóval kevesebbet alszanak és a minőség is így romlott.
A téli vagy a nyári időszámítással járnánk jobban?
Ez egy kényes kérdés, nem tudják eldönteni még igazán. Véleményem szerint az lenne a legfontosabb, hogy egységes legyen az országok között.
Manapság sokan dolgoznak 12 órában. Nekik bizonyára sokkal nehezebb az átállás. Mit tudnak tenni, hogy ne legyenek állandóan fáradtak?
Itt is az állandóságot ajánlanám, ha meg tudják oldani, tehát ugyanabban az időben feküdni és kelni. Az éjszakai műszak egy külön történet alvás szempontjából, mert tudjuk, hogy az nem jó, ha az ember éjszaka nem alszik, a sötétség arra való, hogy akkor hajtsuk álomra a fejünket. Az javasoljuk, hogy ha nappal kell bepótolni az alvást, akkor azt a leghatékonyabban kell megtennünk. Minőségi pihenést úgy tudunk teremteni, ha a fény- és hanghatásokat kizárjuk teljesen.
Új munkaegészségügyi programot indítottak. A szeptembertől érvényes új foglalkozás-egészségügyi szabályok átgondolására késztetik a munkaadókat. Mire hívja fel a figyelmet a Health System Hungary program?
Lehetőség nyílik, hogy a költségtakarékosabban, hatékonyabb megoldásokat alkalmazva gondoskodjanak munkavállalóik egészségéről. A Health System Hungary program az új jogszabályi környezetben kíván hozzájárulni az egészségtudatos vállalatok dolgozóinak egészségéhez, munkateljesítményük megőrzéséhez és fejlesztéséhez. A megfelelő alvás elengedhetetlen a hatékony munkavégzéshez, az alváshiány vagy a rossz alvás károsítja a koncentrációt, növeli a stresszt – csökkenti a munkateljesítményt. A jó alvás és a munka közötti egyensúly megtartása különösen fontos a munkaadók számára. Az új egészségprogram arra ösztönzi a vállalatokat, hogy támogassák dolgozóikat az egészségesebb életmódban, például rugalmas munkaidő vagy alvástámogató programok bevezetésével. Nemzetközi kutatások is alátámasztják, hogy azoknál a munkavállalóknál, akik eleget és jól alszanak, javítja a munkával való elégedettséget és a termelékenységet.
Kiemelt kép: freepik