Tovább gyűrűzik az abasári akkuhulladék ügye. Úgy tűnik hiába hirdették még június közepén, hogy elkezdődött az akkumulátorhulladék elszállítása Abasárról, az Átlátszó most arról írt, hogy a hulladékkal teli hordók száma nem csökkent, hanem tovább nőtt. Nemcsak két raktár van dugig tömve velük, de már a szabadba is kitettek belőlük.
Tavaly nyáron az Átlátszó cikke nyomán mi is beszámoltunk arról, hogy több magyarországi helyszínen, köztük Abasáron tárolnak engedély nélkül akkumulátorgyártásból származó hulladékot. A maró vegyszerszagot árasztó, veszélyes anyagokat paradicsomos hordókba tették, és faluszéli, elhagyatott ipari telephelyeken vagy raktárakban rejtették el. Az abasári egykori szovjet laktanya épületeiben 11 000 hordónyi, összesen 1700 tonna veszélyes hulladékot helyeztek el. Az abasári illegális raktározást és a hatóság által megállapított környezetveszélyeztető állapotot azonban az elmúlt egy év során nem sikerült felszámolni, sőt, a helyszínen most újabb vegyszerszagú hordókra bukkant az Átlátszó.
Az illegális raktározást végző egyéni vállalkozót, Karácsony Tibor Lászlót százmilliós bírsággal sújtotta a Heves megyei kormányhivatal és félszázszor szólította fel a hulladék elszállítására, ám úgy tűnik mindhiába. A lap megemlíti, hogy a hordókon tavaly még a nem-veszélyes hulladékot jelölő, hamis kód szerepelt. A hatóság azonban a nyilvánosságra kerülés után átminősítette az anyagot, s a hulladék veszélyességét jelző, 19 12 11 számú kód feltüntetését írta elő. A hordókon megjelentek a veszélyességet jelző piktogramok is, a raklapokon pedig több helyen a Samsung SDI feliratot tüntették fel.
Viszont úgy tűnik, Abasáron nemcsak átcímkézik és lefóliázzák az eredeti hordókat, hanem továbbiakat is megtöltenek. De hogy ezt kik végzik, milyen hatósági ellenőrzés mellett, s hogy eközben a mérgező anyag kijut-e a környezetbe, nem tudni. Ráadásul a hordók mellett és azok tetején nagy zsákokban 15 01 10 kóddal jelölt, veszélyes anyagokat tartalmazó csomagolási hulladékot is felhalmoztak – és a zsákok a hordókkal ellentétben lezáratlanok.
Idén júniusban az abasári polgármester, Kazsu Attila közösségi oldalán jelentette be, hogy a hulladék elszállítása megkezdődött. Az Átlátszó most megkereste a település vezetőjét, aki annyit közölt, hogy a helyszín magánterület, s az ügyben az abasári önkormányzatnak „nincs érintettsége”. A környezetvédelmi hatóság az illetékes.
A Heves Megyei Kormányhivatal honlapjára ugyanakkor a nyár folyamán csak újabb végzések kerültek fel, melyekben megállapították, hogy Abasáron „továbbra is nagy mennyiségben megtalálható a 19 12 11 HAK azonosító kóddal jelölt hulladék.” A kormányhivatal a lap közérdekű adatigénylésére is csupán annyit közölt, hogy a „a hulladékok elszállítása folyamatban van”, s hogy a környezetveszélyeztetés szerintük „folyamatosan csökken”.
Az engedély nélküli raktározásért ugyanakkor nemcsak a megbírságolt Karácsony Tibor László a felelős. Az egyéni vállalkozó ugyanis a SungEel Kft. bátonyterenyei akku-feldolgozójából hozta a hordókat. Ez az az üzem, amelynek működését hulladékkezelési vétségek miatt tavaly augusztusban a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal felfüggesztette, majd idén júliusban újra engedélyezte.