Nyáron gyakrabban kapunk gyomorrontást, súlyosabb esetben ételmérgezést, amelyet az élelmiszerek nem megfelelő tárolása vagy hűtése okoz. Hazánkban a sokszor magas lázzal, hányással és hasmenéssel járó szalmonellózis, a szalmonellabaktérium által okozott fertőző megbetegedés fordul elő legtöbbször.
A baktériumok, vírusok, gombák igen könnyen elszaporodnak a meleg, párás közegben. A legkritikusabb ételek a húsfélék, a tejtermékek és a tojás – tudtuk meg Juhász Anna Evelin dietetikustól. A nyári időszakon kívül maximum 3 óra javasolt egy étel hűtésére, a legmelegebb hónapokban pedig az lenne a legjobb, ha rögtön elfogyasztásra kerülne vagy gyorsan hűteni és hűtőszekrénybe tenni, ugyanis nem szabad melegen tenni az ételt a hűtőbe, mivel a fedőre kicsapódó pára szintén táptalaja lehet a mikroorganizmusoknak. A szakember azt javasolja, egy lavórba töltsünk hideg, jeges vizet és abba tegyük bele a lábast, így az gyorsabban fog hűlni.
Vásárlásaink során pedig érdemes betartani a hűtőláncot, az-az hűtőtáskát magunkkal vinni és abba tenni a könnyen romlandó termékeinket. Már mondani sem kellene, de mindig ellenőrizzük az étel lejárati dátumát és csomagolását, hogy épp legyen. A mélyhűtős termékeknél pedig egy jó tipp: ha nagyon egybe van állva például egy bogyós gyümölcs, akkor ott megszakadt a hűtési lánc, így érdemes azokat keresni, ahol a csomagolást tapintva érezzük a különálló bogyókat.
Az ételmérgezés leggyakoribb esete a szalmonella, tünetei közé sorolható a hányás, hasmenés, láz, gyengeség. Gyógyír sajnos nem nagyon akad, át kell vészelni azt a 2-3 napot, amíg a szervezeten végig megy. Amit tehetünk, hogy sok folyadékot iszunk, sokat segít az izotóniás ital, ami pótolja az elektrolitokat és fogjuk kis diétára magunkat, tehát ne a legzsírosabb ételeket fogyasszuk utána.
Hamarosan pedig itt az iskolakezdés. A családoknál ismét felpörög az élet, ilyenkor a táplálkozás is kapkodósabb lesz, kevésbé figyelnek oda az egészséges táplálkozásra. A dietetikus azt tanácsolja, hogy tervezzünk előre, így könnyebb lesz ebben az időszakban is jól táplálkozni. Emellett válogassuk meg, hogy mit pakolunk a gyerekeknek reggelire, uzsonnára. A szendvics praktikus, tápláló és lehet úgy készíteni, hogy egészséges is legyen. A szakember hozzátette: Egyre több kutatást olvasok arról, hogy ezeket a csomagolt ételeket közösen kell elkészíteni a gyerekkel, mert tudni fogja, hogy mit eszik másnak és így szívesebben is fogyasztja el és nem a hétvégén kerül ki a tornazsákból az egy hetes szendvics. Másik kiváló opció a gyümölcs, zöldség, mivel ezek sem annyira romlandók, mint például egy joghurt vagy kefir.
Kiemelt kép: freepik.com