Heves megyében is megjelent a járvány, ami akár halálos is lehet

A szamárköhögéssel járó vírust, egy kivételével már az összes megyében kimutatták, a 31. hét hivatalos jelentése szerint 72 új gyanús esetet regisztráltak, ami új rekordnak számít. Az év egészét nézve a gyanús esetek már 298 főnél járnak – írta a Portfólió.

x Hirdetés

A betegség esetében már járványról beszélhetünk, hiszen az elmúlt 20 évben összesen 36 igazolt eset volt, idén pedig ez a szám már most 76 esetnél tart – idézi Galgóczi Ágnest, az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi vezetőjét az oldal. A cikkben megemlítik, hogy a szamárköhögés egyike volt azon védőoltással megelőzhető betegségeknek, amelyek gyakorlatilag eltűntek idehaza és Európában is. A Covid-járványt követő időszakban, azonban felerősödött a védőoltásokkal szembeni bizalmatlanság az emberek körében. Mint, írják, bár Magyarországon a szamárköhögés elleni átoltottság akkoriban 98% volt, ami kimagasló, mivel a védőoltás hatásossága 5-6 év után elkopik, így ez az adat már nem jelent semmit. Hozzáteszik, a Covid-járvány éveiben a fertőzések elleni védekező intézkedések miatt ez a járvány is visszaszorult, viszont ez azt is jelentette, hogy elmaradt a természetes emlékeztető inger, ami korábban számos fertőzéssel szemben megvolt.

A szamárköhögés heveny, súlyos légúti megbetegedés, amely cseppfertőzéssel, közvetlen érintéssel, szennyezett tárgyakkal terjed – írják a cikkben. A tünetek kialakulását a légutak hámrétegének gyulladása okozza. Kiemelik, a tüneteket 3 fázisba lehet sorolni. Az első a hurutos szakasz, amely általában 1-2 hétig tart és Kifejezetten hasonlít a vírusok által okozott légúti megbetegedésekre. Rossz közérzettel, enyhe köhögéssel, orrfolyással, orrdugulással kezdődnek a panaszok, általában láz nélkül zajlik. A második fázist rohamokban megjelenő, kínzó, húzó köhögés jellemzi. Ez a szakasz egy hónapnál is tovább tarthat, a köhögési rohamokat követően a beteg kifejezetten kifárad, a megerőltetéstől az arcán vörös vagy kékes bőrszín jelentkezik, hányás is előfordulhat. A harmadik, utolsó szakasz 3-6 hétig is elhúzódhat. Erre a szakaszra szintén jellemző az epizódokban megjelenő köhögési roham, azonban a rohamok gyakorisága és intenzitása fokozatosan csökken. Kiemelik a szamárköhögés a fokozott légzőizom-használat miatt kimerüléshez, akár halálhoz is vezethet.

Fontos, hogy a szamárköhögést korán diagnosztizálják, hiszen ilyenkor még célzott antibiotikum-terápiával lehet kezelni a betegséget. Késői fázisban már nincs hatása az antibiotikumnak, ilyenkor ugyanis már nincsenek jelen a baktériumok, annak ellenére, hogy a köhögési rohamok még fennállnak. A köhögéscsillapítók hatástalanok. Különösen az oltatlan csecsemők vannak kiszolgáltatva a járványnak, a hivatalos adatok szerint náluk azonosítják a legtöbb ilyen gyanús esetet, ami csak a múlt héten 19 volt az országban. Ezzel a csecsemők körében az első 31 hét alatt 82-re nőtt az esetszám. A teljes esetszámból több mint 36%-os részarányt képviselnek a csecsemők – írja a Portfólió.

A borítókép csak illusztráció!

x Hirdetés
Táncot jártak a csillagok

Táncot jártak a csillagok

Még ennél is nagyobb kánikula érkezik