Egyre többször telefonbetyárkodnak a tűzoltókkal

Szabálysértésnek minősül, ha telefonbetyárkodásra adjuk a fejünket, legyen szó szándékosan megtévesztő tűzről, vagy bomba elhelyezéséről. A Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet: akár életek is veszélybe kerülhetnek egy szándékosan megtévesztő jelzés miatt.

x Hirdetés

Egy héttel ezelőtt tűzoltók lepték el az egyik gyöngyösi hipermarketet, akkor azonban a tűzjelző jelzett hibásan. Sokszor előfordulnak azonban, hogy valaki azt hiszi, baj van, vagy direkt vezeti félre a szakembereket. A katasztrófavédelem adataiból kiderül, hogy egyre több téves jelzés érkezik hozzájuk. Míg 2021-ben 67, 2022-ben 80. tavaly már 110 esetben indultak el téves jelzés miatt. Évente 3-4 alkalommal derül ki, hogy a betelefonáló szándékosan tévesztette meg a tűzoltókat.

Idén három hónap alatt azonban már 11 ilyen eset történt a vármegyében. Lakástűzről 6 esetben, szabadtéri tüzekről 3 esetben, illetve 2 alkalommal kuka és szeméttüzekről tettek valótlan bejelentést. A katasztrófavédelem ilyen esetekben szabálysértés miatt feljelentést tesz a rendőrkapitányságon. Az eljáró bíróságok rendszerint pénzbüntetést szabnak ki, illetve közérdekű munkára ítélik az elkövetőket, ezen kívül minden esetben kötelezik őket arra, hogy térítsék meg a bejelentéssel okozott kárt is, vagyis a tűzoltógépjárművek vonulási költségét. A kár nagysága adott esetben a százezer forintot is elérheti.

A napokban záródott le egy ilyen eljárás a vármegyében, két személyt 100-100 óra közérdekű munkára köteleztek, harmadik társukat pedig pénzbírsággal sújtották. A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet: ameddig a megtévesztő jelzés miatt vonulnak, lemaradhatnak egy igazi tűzesetről. A késés pedig akár emberéletet is követelhet.

x Hirdetés

Ismét késleltetnek több száz milliárdnyi beruházást

Szakaszosan építettnék meg a kerékpárutat Mátrafüreden

Szakaszosan építettnék meg a kerékpárutat Mátrafüreden