„A szorosabb együttműködés sem javít az egészségügy minőségén”

Hiába jó a kapcsolat az önkormányzat és a gyöngyösi kórház vezetése között, ha a fenntartó, az állam alulfinanszírozza az intézményeket.- Dr. Szén Gabriella önkormányzati képviselő és Kárpáti István alpolgármester volt az Aktuális Extra című műsorunk vendége, akik többek között az egészségügy helyzetéről is elmondták véleményüket.

x Hirdetés

Az egyik polgármester-jelölt osztotta meg közösségi oldalán: „ha egy város partnerként kezel egy gyógyintézményt, akkor a jelenleg sérült alaphelyzet rendbe hozható.” Dr. Szén Gabriella önkormányzati képviselő Aktuális Extra című műsorunkban elmondta: a kórházakat az állam tartja fenn, az államnak kellene megfelelően működtetni a rendszert. Ugyanakkor hangsúlyozta: az önkormányzat természetesen elismeri az orvosokat, szakdolgozókat, ahogy már többször megtették.

Azt azonban nem lehet elvárni-tette hozzá a képviselő asszony- hogy egy önkormányzat, amelynek egész éves költségvetése sem elegendő, hogy rendbe hozza az ellátást, ellásson egy olyan feladatot, amely nem az övé. Mint hangsúlyozta: a kórház vezetése és az önkormányzat között nagyon jó a kapcsolat. Ez azonban eddig sem oldotta meg a várólisták kérdését, az egészségügy problémáját., ráadásul a legtöbb orvos is látja a hibákat, mégsem tehetnek semmit.

Kárpáti István alpolgármester a KSH adataira hivatkozva elmondta: 2010 óra az állam mostohagyerekévé váltak a kórházak, amelyek „borzasztóan alulfinanszírozottak”. A városvezető úgy látja: a magyar állampolgároknak két lehetőségük van. Vagy kivárják, hogy bejussanak egy-egy rendelésre, vizsgálatra, kapjanak műtéti időpontot,- amely azért igen nagy kockázattal is jár-, vagy a magánegészségügy felé fordul súlyos összegekért és nem vár a gyógyulásra.

Kárpáti István hozzátette: mára kialakult az a helyzet, hogy egy szolgáltatásért kétszer fizetünk. Egyszer, amikor befizetjük az adót, a járulékot az állam felé, amely azonban ezért cserébe sem hajlandó normális ellátást nyújtani, így a pénzt a magánorvosoknak is oda kell adnunk, hogy kapjunk is a pénzünkért valamit.

„Így mára kialakult a kettős adóztatás rendszere Magyarországon, amely utoljára a törökök idején volt, amikor a jobbágy egyszerre adózott a török és a magyar földesúrnak.”

Az általunk megkérdezett lakosok hónapokat és éveket várnak vizsgálatokra, műtétekre, volt egy idő hölgy, aki fél éve vár szívultrahangra de már most is nehezen mozog. Többen pedig arról számoltak be, hogy ajándékként a család gyűjti össze a magánellátásra a pénzt, mert nem tudják kivárni a várólistát.
Dr. Szén Gabriella önkormányzati képviselő a lakosok véleményére reagálva elmondta: „megrendítő, hogy ezek az emberek, akik az életüket ledolgozták, akik fizették a tb-t, akik felnevelték a jövő generációját, ezt érdemlik, hogy éveken át éljenek fájdalomban, mire kapnak egy csípőprotézist? Biztos nem abba kopott el, hogy otthon ültek és pihengettek”.

A teljes műsor itt visszanézhető.

x Hirdetés

A pillanat, amit évente csak egyszer láthat (Videó)

Koccanás történt az állatkerttől nem messze