Markaz és Sajóivánka térségében vizsgálják a geológiai alkalmasságot az új szivattyús-tározós erőmű számára. Az Energiaügyi Minisztérium így tavasszal Heves és Borsod vármegyékben kezdi meg a kutatófúrásokat.
A minisztérium közölte: fontos, hogy a tiszta forrásból megtermelt energiát későbbi felhasználásra is tárolni tudják. Erre szolgálnak a szivattyús energiatározók, amelyek egy alsó és egy felső tározóból állnak. A pillanatnyi szükségleten felüli energiamennyiséggel az alsó tározóból a felsőbe szivattyúzható fel a víztömeg, leeresztésével pedig áramhiányos időszakban turbina és generátor hajtható meg, így olcsón és környezetbarát módon nyerhető újra villamos energia.
A szivattyús energiatározó élettartalma hosszú, működési költségei alacsonyak, az üzemeltetés pedig semmiféle károsanyag-kibocsátással nem jár.-tette hozzá a tárca.
A tervek szerint az első hazai SZET 600 megawatt beépített kapacitással jöhetne létre, hatórás energiatermelésre lenne képes, ennyi idő alatt folyna át a víz a felső tározóból az alsóba.
A tervezett próbafúrások után a földmintákat elemezni fogják, majd az eredményeket az idén elkészülő megvalósíthatósági tanulmányban rögzítik.