Az első negyedévben összesen 96 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat Heves vármegyében, ez 4-gyel több, mint 2024-ben – írják a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság oldalán.
Mint írják, szerencsére haláleset nem történt lakástűz során az idei évben vármegyénkben. Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 88,5 órára és 179 tűzoltójárműre volt szükség az 1148 négyzetméternyi leégett épített területen.
A 96 tűzzel érintett épület közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi – hívják fel a figyelmet.
Vármegyénkben a legtöbb tűz a kéményekből indult, az összes eset csaknem 21 százaléka ilyen eredetű. A tüzek 18 százaléka a hálószobában, 6 százaléka a pincében, 4 százaléka pedig a konyhában keletkezett. A tüzek jellemzően elektromos problémára, a fűtési rendszer hibájára, nyílt láng használatára, a kémény állapotára, illetve főzésre, dohányzásra, szemétégetésre vezethetők vissza.
A vármegyei katasztrófavédelem 9 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében, 7 helyen felmerült a szándékos tűzokozás gyanúja, továbbá 4 épületnél gázpalackok is nehezítették az oltási munkálatokat.
Az első negyedévben 5 alkalommal riasztották vármegyénk tűzoltóit szén-monoxid miatt, az esetek során ketten szenvedtek valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, azonban halálos kimenetelű eset nem történt – emelték ki a közleményben.