10 év alatt 200 ezer gazdálkodó tűnt el az országból

Az agrárszektor egyik legfontosabb eseménysorozatának első állomását rendezték meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Károly Róbert Campusán a „jövő gazdáinak napja” címmel. Az idén 10. alkalommal útjára indult roadshow célja, hogy az agráriumban tevékenykedő vállalkozók és szakemberek felkészülten vághassanak neki a 2025-ös év kihívásainak.

x Hirdetés

A több városba is ellátogató rendezvény szakmai programjában olyan témák kaptak kiemelt szerepet, mint a 2025-ben induló pályázati lehetőségek, vagy éppen az elérhető támogatások – derül ki a Károly Róbert Campus honlapján. Szó volt a piaci trendekről, a gazdasági aktualitásokról és ezeknek a mezőgazdasági ágazatra gyakorolt hatásairól is.

Gyöngyös 5. alkalommal adott otthont a roadshownak. Az eseményt Török Zoltán, az Agrárközösség Kft. ügyvezetője nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, a nap a kapcsolatépítésről szól, cél, hogy olyan információkkal lássák el a jelenlévőket, amelyek segítségével ki tudják használni a kínálkozó lehetőségeket.

Hangsúlyozta: “a célok nem, ugyanakkor a körülmények sokat változtak az Agrárközösség 2009-es indulása óta. A gazdálkodók számára fontos a megújulás ebben az időszakban, mivel csak akkor lehet jövedelmezően csinálni ezt a tevékenységet, ha nyitottan állnak a változásokhoz, a fejlődéshez. A több tíz éves módszerek nem biztos, hogy a jelenkor kihívásaihoz is elegendőek lesznek.”

Gyöngyös 5. alkalommal adott otthont a roadshownak/Forrás: Gyöngyösi Médiaközpont

Török Zoltán egy drasztikus adatot is megosztott a résztvevőkkel, hiszen míg 10 évvel ezelőtt 380 ezer gazdálkodót regisztráltak hazánkban, ez a szám ma 180 ezerre csökkent, és mindössze 45 ezren folytatják a mezőgazdasági termelést főállású tevékenységként.

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem rektora kiemelte, az elmúlt 20 évben a mezőgazdaságban globális szinten egy dinamikus növekedés volt megfigyelhető, ám hazánkban ez alig néhány százalékos volt. Ennek több oka van, egyrészt a mezőgazdaság szerkezete nem követi a megváltozott feltételrendszert, és az összefogásra való hajlandóság is gyenge. Probléma az is, hogy az agráriumban sokan semmilyen szakképzettséggel nem rendelkeznek.

Ehhez próbál segítséget nyújtani a MATE Károly Róbert Campusa is – hangsúlyozta Dr. Bujdosó Zoltán, főigazgató. Az egyetem ugyanis elindult egy jövőbe mutató irányba, kifejezetten azzal a céllal, hogy a mai modern mezőgazdasághoz kiemelkedően fontos gazdasági és informatikai képzésekben nyújtsanak támogatást a jelentkezőknek. Ennek egyik eleme a most elinduló agrár-és üzleti digitalizáció szak, ahol digitalizásciós mérnököket képeznek.

Egyre több gazdálkodó használ precíziós drónokat

A roadshow keretein belül egy terepi drón bemutatót is megtekinthettek a mezőgazdasági szakemberek. A vezérelt repülőgépek hatékonyabbá és környezetbarátabbá teszik a termelést – nyilatkozta Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezető-helyettese. Kiemelte, a precíziós mezőgazdaságnak már egy fontos eszköze a drón. Az ügyvezető hangsúlyozta, az elmúlt években egyre több gazdálkodó vesz részt az oktatásokon, így szemmel látható a technológia elfogadása.

x Hirdetés

Sokat spórolhatnak a szülők, ha már most keresnek nyári tábort

Amerika Kapitány: Szép új világ