Kaktuszok terjednek a Mátrában

Kaktuszok kezdtek el terjedni a Mátrában, a Cserteri vár mellett. Az idegenhonos fajok egy ismeretlen személy miatt telepedhettek meg, aki kertként használta és teleültette kaktuszokkal a területet.

x Hirdetés

Lakossági bejelentés útján tavaly ősszel jutott a Bükki Nemzeti Park tudomására, hogy feltételezhetően valaki a Cserteri vár sziklagyepét saját “kaktusz-kertjének” tekintette. Az első szemrevételezések során feltárták, hogy igen nagy a baj: kb. 60 egymástól különálló telep található az oldalban! Ismét a Szegedi Tudományegyetem kutatójához, Dr. Kelemen Andráshoz fordult segítségért Park, ahogy korábban a gyöngyöspatai kivadult kaktuszok esetében is.

Dr. Kelemen András az Opuntia fajok közötti különbséget mutatja be a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság dolgozói számára (Fotó: Zsupos Vivien)

A szakember négy különböző fajt azonosított be a területen: Cylindropuntia imbricata, Opuntia fragilis, Opuntia macrorhiza és Opuntia phaeacantha. Megállapították, hogy ilyen nagymértékű kaktusz-problémát már pusztán mechanikus irtással nem tudnak kezelni egy sziklakibúvásos területen, így kombinált kezelésre lesz szükség.

Cylindropuntia imbricata hajtások (Fotó: Zsupos Vivien)

A szükséges engedélyek beszerzését követően a 2025-ös év elején mechanikai irtást fognak alkalmazni, mely során igyekeznek minden telepet a lehető legnagyobb mértékben eltávolítani. Ezt követően tavasszal és nyár elején az újrasarjadt telepeket vegyszeres injektálással kezelik majd, hogy minél pontszerűbben és hatékonyabban pusztuljanak ki a kaktuszok a sziklagyepből.

A Cserteri vár 1951 óta régészeti védelem, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll.

x Hirdetés

Szlovéniából érkezett a farkasok új kapusa

Könyvjelzőket cseréltek külföldi fiatalokkal a gyöngyösi kálváriások