A hazai borászok legrangosabb elismerését, az Év Bortermelője kitüntető címet 2024-ben a gyöngyösi és a gödöllői campus egykori hallgatója, Liptai Zsolt vehette át. A díj a kiírók szerint nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a bortermelő több éven át tartó kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért adományozható.
A Magyar Bor Akadémia minden évben mintegy 800 olyan szakmabelit kérdez meg a jelöltek személyét illetően, akik valamilyen kapcsolatban állnak a borral. Az ő írásos szavazataik alapján a legtöbb jelölést kapott 4 fő kerül a második fordulóba. Ehhez a korábbi nyertesek még egy főt jelölnek még. A végső 5 fő jelöltből a 160 MBA-tag választja ki az Év Bortermelőjét.
„Természetesen nagyon jólesik az elismerés, de az első pillanatokban szinte sokkszerű élmény volt a díj elnyerését tudomásul venni. Kellett hozzá néhány nap, míg fel tudtam dolgozni az élményt. A sok-sok gratuláció mögött rengeteg személy, emlék idéződött fel a szakmában eltöltött 30 év kapcsán.”- olvasható Liptai Zsolt nyilatkozata a Károly Róbert Campus weboldalán.
Számára a szőlővel és a borral való foglalkozás egy olyan tevékenység, amely a 21. században talán a legszorosabb kapcsolatot tartja fenn a természettel, annak folyamatos körforgásával. Emellett szerves része az emberi kultúrának a régmúlttól a jelenig. A szőlőben gépészek vagyunk, a gazdálkodásban közgazdászok, a marketingben és értékesítésben társadalomtudósok, néha már „filozófusok”. Közben pedig azzal a növénnyel foglalkozunk, amit a Biblia a legtöbbször említ, s aminek terméséből sajtolt ital az eukarisztiában Krisztus vérét jeleníti meg-tette hozzá.
Zsolt úgy véli: Mint palackba zárt italnak, a végterméknek minden körülmények között finomnak kell lennie! Ezt ráadásul folyamatosan változó körülmények között kell megvalósítani, hiszen nincs két egyforma évjárat. Számomra fontos, hogy a szőlő termőhelye megjelenjen a borban, lehetőleg úgy, hogy azt minél kevesebb behatásnak tegyük ki. Ehhez véleményem szerint az az út vezet, ha nagyon céltudatosan végezzük a borkészítés stabilizáló és harmonizáló pinceműveleteit. Szilárdan hiszek abban, hogy a jó minőségű bor csakis kiváló alapanyagból készíthető el. Tudnunk kell megtalálni a legmegfelelőbb fajtát és művelésmódját. Tudnunk kell kiaknázni a borvidék kitűnő és egyedi adottságait az ekképp választott fajták segítségével.
További célja a borászatban a technológia finomhangolása. Be kell látni, hogy ez a terület többet fejlődött az elmúlt öt évtizedben, mint az azt megelőző ötszáz évben összesen- nyilatkozta. Véleménye szerint nagy hibát követne el, ha kizárná magát a jelenkorból. Továbbra is egy klasszikus gravitációs technológiával dolgoznak, viszont apró technológiai elemekben az évjárat függvényében be kell csempésznünk a 21. századot is a mindennapi munkába.
Túl azon, hogy örömmel tölt el, hogy megkaptam az Év Borásza címet, azt gondolom, hogy ez egy pozitív visszacsatolás is az eddig elvégzett munkáról! Ugyanakkor azt is gondolom, hogy ha most „elégedetten hátradőlnék”, a borászvilág gyorsvonati sebességgel haladna el mellettem. Felelősség is egyben, hiszen különösen az ország legnagyobb múltú szőlőbirtokán gazdálkodhatok, a borkedvelő közönség pedig továbbra is állandó minőséget és izgalmas tételeket vár a jövőben. Bízom benne, hogy nem okozok majd csalódást!– zárta gondolatait a díjazott.
forrás+fotó: karolyrobertcampus.uni-mate.hu