Azonnal orvosolható a fényszennyezés

A nem megfelelő helyen, irányban és színhatással kihelyezett fényforrások károsíthatják a környezetet, negatív hatásai lehetnek az élővilágra is. Fontos odafigyelni több szempontra is, mielőtt használni kezdjük a kültéri fényforrásokat az ünnepi időszakban- mondta Varga-Verebélyi Erika, a  csillagászati tárlatvezető.

x Hirdetés

A legtöbb családban már jóval ünnepek előtt kihelyezik a fényfüzéreket, kültéri fényforrásokat. Sokan azonban nem tudják, hogy ha túlzásba viszik, akár káros is lehet az emberi egészségre, de az éjszakai életmódot folytató vagy sötétben is aktív állatokra nézve is, nem mellesleg energiapazarló. A szakember szerint érdemes odafigyelnünk több szempontra is, mielőtt használni kezdjük azokat.

Varga-Verebélyi Erika hozzátette: fontos tudni, hogy ha nem megfelelő helyen, irányban, és színhatással világít az adott fényforrás, káprázást okoz, az égbolt kifényesedik tőle, káros élettani hatásokat okozhat.

Érdemes még odafigyelni a megfelelő fényerőre is és kerüljük a hideg, fehér színeket, helyette inkább a meleg, sárgásabb színeket válasszunk.

A Bükki Nemzeti Park területe egy csillagos égbolt-park, ezért itt ténylegesen nyomon követik azt, hogy milyen világítások vannak felszerelve a környező településeknél. A csillagászati tárlatvezető közölte: a fényszennyezés szerencsére azonnal csökkenthető a fények lekapcsolásával, így hosszútávon nincs káros hatással környezetünkre.

x Hirdetés

Árokba csapódott egy autó Karácsondon