Már csak kivitelezőre van szükség a legfeljebb 650 megawattos, kombinált ciklusú gázüzemű erőmű megépítéséhez, amely a Mátrai Erőmű telephelyén létesül majd. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásra már bejelentkezett két nagyvállalkozó egy-egy cége is – írja a Világgazdaság.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Mátrai Erőművet, a gázerőmű elkészülése után leállítják, ami segíti majd a cégcsoport ESG-, és az egész ország dekarbonizációs céljait is – erősítette meg Mátrai Károly a MVM Csoport vezérigazgatója. A vezérigazgató a beérkezett ajánlatokkal kapcsolatban elmondta, a nemzetközi közbeszerzési folyamat kihívásai mellett a realitás, hogy az idei év végén, vagy a jövő év elején eredményt tudnak hirdetni. Ez azt is jelenthetné, hogy talán 2028-ban, de legkésőbb a 2020-as évek végéig termelésbe tudnának állni ezek az erőművek
A társaság azért folyamodott március 12-én az engedélyért a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz, mert a beruházás lényegesen befolyásolná a jelenleg is működő lignitüzemű erőmű villamosenergiarendszer-üzemét. Ez a kérelem az új erőmű főberendezéseinek, berendezéseinek és segédrendszereinek megépítésére és hálózati csatlakozásukra vonatkozott. Ezt követően lehet kezdeményezni az új erőmű gépegységeinek és segédrendszereinek az áramtörvény szerinti létesítési, építésügyi, engedélyezési eljárását.
Az új blokk legfeljebb 650 megawatt teljesítményű lesz, létesítését egy 2021. februári rendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősítette folytatják a cikkben. A 2028-as kezdés jelenleg optimistának tűnik, mivel még az építés sincs sínen. Bár szeptembertől kezdődően már befutott két kötelező érvényű ajánlat, döntést még nem hozott az MVM Zrt.
Ez azért lehet, mivel valójában nem egy, hanem két projektről van szó, és a másikra, a két 500 megawattos tiszaira blokkra még nem érkeztek be az ajánlatok, márpedig előnyös lehet az MVM-nek azonos nyertes hirdetnie – véli a Világgazdaság. Ez végül valószínűleg nem lesz nehéz, mert a hat-hat pályázóból öt-öt azonos mindkét erőmű esetében, és a hatodik, a török Calik Enerji Swiss esetében is csak az a különbség, hogy a társaság a mátrai beruházásra a GE-vel, a tiszaira pedig az olasz Ansaldóval pályázott.
Hamarosan megérkezhetnek az ajánlatok a két tiszai CCGT-re is, így kedvező esetben a két erőmű-beruházás eredményhirdetésére is sor kerülhet még az idén, esetleg a jövő év elején. Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója nemrég karácsony előtti időpontot sem zárt ki a Világgazdaságnak.