A Gyöngyös melletti, Toka-patak partjánál fekvő egyik telek tulajdonosa jelezte, kútjában kígyókat talált, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának kellett intézkednie – írja a Sokszínű Vidék.
A bejelentés még tavasszal történt, akkor azt mondta a tulajdonos, hogy vízisiklókról van szó, azonban a szakemberek látatlanban valószínűsítették, hogy más fajjal lesz dolguk, amely megérzés az érkezésnél gyorsan egyértelművé vált. Mint a BNPI posztjában írták, a kút a talaj szintjéig kővel volt kirakva, felette pedig beton kútgyűrűt helyeztek el. A kövek között az évek alatt rések keletkeztek, ezeken keresztül juthattak a kútba az állatok. A szakemberek kútba tekintve három kockás siklót azonosítottak, amelyek élő gombócot formálva próbáltak túlélni. Egy teleszkópos nyelű lepkeháló segítségével sikerült megmenti a siklókat, amelyeket aztán a patak mellett szabadon engedtek.
A BNPI továbbá felhívta rá a figyelmet, hogy a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a vízisikló kötődik a vizes élőhelyekhez, hanem a kockás sikló. Előbbi általánosabban elterjedt például a Mátravidék területén, nagyobb tavaknál, és – főként a vízfolyásokhoz kötődően – a kockás sikló sem ritka, elsősorban a nyári időszakban. Kiemelik, hazánkban a kockás sikló védett, természetvédelmi értéke 25.000 Ft.
A borítókép csak illusztráció!