Csaknem 5 ezer lakástűz volt eddig 2024-ben

Az év első három negyedévében összesen 4611 lakóépületben keletkezett tűz, ami bár 57 ezer 114 négyzetméternyi épített terület megsemmisülését jelenti, ez a szám még így is 34-gyel kevesebben, mint a tavalyi év hasonló időszakában.  – írják az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság összesítőjében.

x Hirdetés

A legtöbb otthon Pest vármegyében, Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében gyulladt ki. A tűzesetek során 420 ember sérült meg, 22-vel többen, mint 2023-ban ilyenkor. A kigyulladt házakban sajnos 58 ember vesztette életét, 7-tel többen mint tavaly ilyenkor.

A tüzek oltása eddig összesen 3757 órát vett igénybe, 9204 tűzoltójármű segítségével. A leghosszabb beavatkozás pont Heves Vármegyében volt, Egerben július 29-én egy ingatlanon felhalmozott lomok égtek, melynek oltása 14 órán át tartott. A tűz miatt 425 otthon vált lakhatatlanná, 1239 embernek kellett átmenetileg máshova költöznie. 

A tüzeket leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, vagy sütés-főzés közbeni figyelmetlenség okozta. 139 esetben szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz, a héten egy gyöngyösi ház esetében is felmerült ez a gyanú.A legtöbbször a konyhában, a hálóban, a kéményben, a tárolóban, vagy a nappaliban csaptak fel a lángok.

A tájékoztatóban kiemelik, hogy a 4611 tűzzel érintett otthon közül csak 15-ben volt füstérzékelő, pedig ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. Az első három negyedévben 778 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, 92 ember mérgezést is szenvedett, 6-an pedig bele is haltak. A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet, hogy a szén-monoxid nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet. Valamennyi nyílt lánggal működő eszköz esetén fennáll a szén-monoxid fejlődésének az esélye akkor, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. Érdemes otthonra szén-monoxid érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni. A lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelőt le kell cserélni. 

x Hirdetés
Erős gyöngyösi képviselet a vármegyei közgyűlésben

Erős gyöngyösi képviselet a vármegyei közgyűlésben

Előszőr adták át a Dr.Fejes András kitüntetéseket

Előszőr adták át a Dr.Fejes András kitüntetéseket