Önálló intézményként működik 2024. január elsejétől a gyöngyösi városrendészet, amely a szervezet 2020-as átalakulása óta a legjelentősebb változás. Az önállósodás nyomán növekszik az állomány létszáma, bővül a 24 órás járőrszolgálatok száma, és a közterületi kamerák figyelése is folyamatossá válik. A változással kapcsolatban bíznak abban, hogy tovább növekszik a lakosság szubjektív biztonságérzete, és még hatékonyabbá válik a bűnmegelőzés. Ferenczy Dániellel, a városrendészet igazgatójával beszélgettünk arról, hogy értékeli a tavalyi évet és milyen célkitűzései vannak 2024-re.
Ha visszatekint a 2023-as évre, mi az, ami először eszébe jut?
Rendkívül eredményes évet zártunk 2023-ban, amelyhez a kollégák elhivatottságán túl szükség volt a város képviselő-testületének támogatására is. Olyan döntéseket hoztak, amelyeket a városrendészet szakmai részről javasolt, ezáltal egy nagyon eredményes és sikeres éven vagyunk túl.
Mik voltak azok a szakmai döntések, amelyek előrelendítették a városrendészet munkáját?
Ilyen volt például a drón beruházás, amely mérföldkő volt a magyarországi településbiztonság tekintetében, mert drónnal közterület- felügyelők regisztrált módon nem végeznek sehol sem munkát. Először 2023 szeptemberétől drónt is alkalmazunk az ellenőrzéseinknél, amelyek során a fő szempont a bűnmegelőzés mellett az illegális szemétlerakás visszaszorítása.
A drón mellett, milyen fontos események voltak, amelyek meghatározták a városrendészet életét?
Rendkívül népszerű a „Szomszédom a felügyelő” programunk, amely a 2023-as év elején közbiztonság kategóriában a Települési Önkormányzatok Szövetségének pályázatán a második helyezést érte el, ezzel az ország második legjobb rendészeti programja lett. A lakosság is pozitívan értékeli, mert rengeteg információt kapunk tőlünk, amellyel segítik a munkánkat.
Mi a „Szomszédom a felügyelő” programnak a sikere?
A polgárbarát szemlélet, az hogy a kollégák kialakítottak a lakossággal egy olyan bizalmi kapcsolatot, amely révén a lakók tudják, hogy kihez kell fordulniuk ha problémát tapasztalnak, amely révén hatékonyabban és eredményesebben tudunk beavatkozni.
2020 előtt elég negatív volt a városrendészet megítélése. Ön szerint ezen sikerült változtatni és ha igen, akkor elsősorban minek köszönhetően?
Jelentősen megváltozott a városrendészet megítélése 2020-tól, hiszen egy modellváltást hajtottunk végre; a közösségi rendészeti modellt ültettük át az önkormányzati feladatellátásba, ennek az egyik fő sikere, hogy a bizalomépítés ingoványos talaján elindultunk és sikerült egy olyan kapcsolatot kialakítani a polgárokkal, ami, mint ahogy korábban említettem jelentősen segíti a feladatellátást.
Az mennyire segíti a munkáját, hogy a Közszolgálati Egyetemen mesterdiplomát szerzett és olyan szakemberekkel került kapcsolatba, akik ezen terület szakértői?
Nagyon sokat segített az egyetem, az ott megismert kutatók, szakértők, hiszen a szakmán belül az innovációra mindenki nyitott és úgy érzem, hogy a települések megérettek arra, hogy a régi típusú módszertanokat elhagyva, 21. századibbá tegyük a rendészeteket. Akár olyan apróságokra gondolva, mint például egy üzenetküldő alkalmazást beépítünk a munkába, ahol közvetlenül és gyorsan tudunk információt cserélni egymással. Rendkívül sok olyan eszköz és módszertan van, amiket, hogy ha alkalmazunk, akkor sokkal hatékonyabban tudunk részt venni a településbiztonság fenntartásában.
Mennyire egyszerű rávenni a kollégákat ezekre a változásokra?
Nyilván ez egy hosszú távú folyamat. Már a negyedik évében vagyunk ennek a változásnak, amelyre most kerül fel az I-re a pont, hogy önálló intézménnyé vált a városrendészet. Hiszen így egy modern, rendészeti intézményt kap Gyöngyös városa, amely nem csak a városlakóknak nyújt perspektívát, hanem a benne dolgozó közszolgálati tisztviselőknek is nyújt egyfajta életpályamodellt. Átlátható bérek mentén, beosztásokkal, kiszámíthatóbb életpályát kínálunk a számukra, ezáltal hosszabb távon szeretnénk a területen tartani. Most egy nagyon jó csapat van, nagyon jó stáb a jelenlegi városrendészet, mindenképpen meg kell őriznünk hosszútávon. Ez volt a fő oka, amiért kezdeményeztük a különválást, ugyanis a hivatalon belül a rendészet egy teljesen kilógó terület, a döntéshozatal is egyszerűbbé és gyorsabbá válik, amely sok esetben fontos szempont, hogy ne a bürokrácia lassítsa a feladatellátást. Azt kell, hogy mondjam kinőttük magunkat; gondoljunk csak a térfigyelő-rendszerre, amelyben több, mint 160 kamera van. Önmagában már ez egy külön osztályt el tud működtetni, olyan sok munka van vele.
Sok esetben az állampolgárok már városrendészeket hívjak első körben, ha problémájuk van. Mennyire jó az együttműködés a társzervekkel?
Az együttműködések kiváló partneri alapon működnek. Napi munkakapcsolatban vagyunk mind a rendőrséggel, mind pedig a polgárőrséggel. Mindhárom szektor, az állami rendőrségnek, az önkormányzati városrendészetnek és a civil polgárőrségnek is külön-külön küldetése van, mégis egy a cél. Fontos megjegyezni, hogy mi nem egy alternatív rendőrséget hoztunk létre, mi az együttműködésekre építjük a munkánkat, elsősorban tehermentesíteni szeretnénk a rendőrséget, hogy segítsük az ő munkájukat, valamint azokat a lelkes polgárőröket bevonjuk a munkába, akik szeretnének tenni a város közbiztonságáért.
2023-ban sikerült elérni azokat a célokat, amelyeket kitűzött. 2024-ben mik lesznek a prioritások?
Mindenképp az intézmény stabil üzemeltetése és működtetése. Természetesen a lakosság szubjektív biztonságérzetének növelése továbbra is elsődleges szempont, hogy ha az állampolgárok kimennek a városba, akkor azt érezzék, hogy ez egy biztonságos város. A határozott fellépést a bűnelkövetőkkel szemben változatlanul szeretnénk folytatni, mert az erőteljesebb fellépéseknek köszönhetően sikerült vissza szorítani a deviáns magatartás formákat, illetve természetesen a drónozás egy nagy projekt, amit még több ponton szeretnénk bevetni.
A városrendészet elmúlt évi eredményeiről és idei terveiről bővebben is olvashat a csütörtökön megjelenő Gyöngyösi Újságban.