Ősszel-télen gyakran megfázik az ember, de itt a Mátrában nagyon sok gyógynövény segít abban, hogy a megfelelő vitaminokhoz jusson a szervezet és átvészelje vagy akár megelőzze a betegséget. De hogy melyik mire jó és hogyan kell felhasználni? – ebben segít Dávid Krisztina, kistermelő.
Som, csipkebogyó, galagonya, kamilla, kökény és még sok más gyógynövény segít abban, hogy felkészítsük magunkat a hűvös időszakra. Mindezeket lekvár, tea vagy szörp formájában ha legalább heti egyszer elfogyasztjuk, azzal nagyban segítettük a szervezetünket ahhoz, hogy megfelelő vitaminokhoz jusson és felvegye a harcot a kórokozók ellen.
A csipkebogyót fontos, hogy út szélén ne szedjük, csak mezők, erdők szélén. Emellett érdemes lefagyasztani, hiszen így puhább lesz. Felhasználása során ne forrázzuk, hanem áztassuk, hogy megmaradjon a vitamintartalma.
A somnak óriási a C-vitamin tartalma, ebből a befőtteket érdemes keresni. Húsok mellé nagyon kellemes és hasznos is, hiszen a húsnak a rosttartalmát lebontja, az az kompenzálja, a savasságunkat lúgosítja, így az emésztésnek jót tesz.
Ha érezzük, hogy valami lappang a szervezetünkben, elsőként a legfontosabb, hogy kitisztítsuk az arcüregünket, hogy a bacilusok ne menjenek le egészen a mellhártyáig és a gyomorba. Tehát a gőzölögtetéssel nem lövünk mellé, ha kamillával hajtjuk végre és sok-sok C-vitamint fogyasztunk teázás formájában. Ha már nagyon megfáztunk és a torkunk nagyon fáj, arra a fodormenta, kamilla vagy a kakukkfű tea hatásos, hiszen tisztítják a szervezetet.
A galagonya a szív és érrendszeri betegségekre nagyon jó. A Mátrában most van a szedési időszaka, így érdemes nyitott szemmel kémlelni a piros terméseket és szedni belőle, ha megbizonyosodtuk róla, hogy az valóban az. A kökény a fogyást segíti elő, gyorsítja az anyagcserét, vízhajtó hatása van – amivel vigyázni kell – , nem javallott a túlzott fogyasztása, de a teája nagyon jó immunerősítő is. A csipkebogyóhoz hasonlóan, aki most szedi le, annak érdemes lefagyasztania és úgy felhasználnia később.
Az őszi gombaszezon is most tart, rengeteg van a Mátrában is. Általában minden gombának van egy mérgező párja, ezért óvatosan kell gyűjtenie annak, aki még kezdő. Ha valamelyiket nem ismeri fel, azt inkább külön dobozba, zacskóba tegye, hiszen ha például gyilkos galóca kerül a többi közé, akkor mindet ki kell dobni, hiszen az elspórázik és így mérgezővé válik az ehető is. Emellett érdemes minden egyes szedett gombát bevizsgáltatni, hogy biztosan ne történjen baj.