Közbiztonság: Van-e létszámhiány a gyöngyösi rendőrségen?

Gyöngyös közbiztonsága éles politikai viták témája a városban. A polgármester szerint a gyöngyösi rendőrség alulfinanszírozott, ezért Gyöngyösre hárul, hogy a saját eszközeivel próbáljon javítani az amúgy állami feladatkörbe tartozó közbiztonságon, míg kormánypárti kihívója úgy fest, erre a témára építi majd kampányát. A rendőrségi vezetők ellentmondó nyilatkozatokat adnak a létszámhiányról, nyilvános, átlátható adatok híján viszont nehéz tisztán látni. Megpróbáltunk utánajárni, milyen erővel van jelen Gyöngyösön a rendőrség, de csak falakba ütköztünk.

x Hirdetés

Gyöngyösön tavaly 814 regisztrált bűncselekményt követtek el, ami százezer lakosra vetítve 2951. Ez közel hetven százalékkal magasabb, mint a 2022-es országos átlag (1746), és negyven százalékkal haladja meg az amúgy toplistás vármegyei adatot (2 098) a BM bűnügyi statisztikai rendszerének számai alapján. Persze messze nem kiemelkedő szám ez, a főváros belső kerületeiben például rendre 4000, 5000 feletti adatokra bukkanhatunk.

Szókovács Péter, a FIDESZ – Városom, Szeretlek egyesület frissen bejelentett polgármesterjelöltje is a közbiztonságot tűzte kampánya zászlajára; szlogenje szerint „Gyöngyösön rendnek kell lennie.” Szerinte a gyöngyösi droghelyzet miatt burjánzik a bűnözés, és az önkormányzat feladata volna a problémát felszámolni. Jelöltségét bejelentő Facebook posztjában úgy fogalmaz, az önkormányzat ujjal mutogat, „a gyöngyösieket nem az érdekli, hogy kinek mi a hatásköre,” a gyöngyösieket a rend érdekli.

Hiesz György polgármester szerint azonban a rendőri erőforrások hiányának köszönhető a helyzet. Múlt héten Gyöngyös Ma című műsorunkban úgy nyilatkozott, Gyöngyös rendőrsége alulfinanszírozott, és a város saját költségén kénytelen kiegészíteni az állami feladatellátást szabadidős rendőrök fizetésével, városrendészet működtetésével, a polgárőrség támogatásával.

Ezzel egybevágott Juhász János rendőrezredes júniusi nyilatkozata. A Gyöngyösi Rendőrkapitányság vezetője Gyöngyös Ma című műsorunkban elmondta, létszámhiánytól szenved a gyöngyösi rendőrség, és ezt erősítette meg Dr. Végh Attila önkormányzati képviselő is, miután rendőrségi vezetőkkel tárgyalt; szerinte pont azok a rendőrök hiányoznak a rendszerből, akik járőröznének.

Juhász János rendőrezredes szerint létszámhiánnyal küzd a Gyöngyösi Rendőrkapitányság (Fotó: Gyöngyösi Médiaközpont)

„Gyöngyösön annyi rendőr van, amennyi szükséges,” hiszen minden napszakban van, aki járőrözzön, jelentette ki ezzel szemben a 2022-es közbiztonsági jelentés tárgyalásán Dr. Mecser Tamás ezredes, Heves vármegyei rendőrkapitány a gyöngyösi képviselő-testület előtt. De ő is utalt a létszámproblémákra: „Budapest közelsége, elszívó ereje meglátszik,” mondta, a rendőrök inkább a fővárosban szolgálnak, jobb munkafeltételek mellett. Hozzátette azt is, hogy a Készenléti Rendőrség kiemelt jelenléttel van a településen, „a megye egyetlen városában nem kapnak úgy plusz erőt, mint Gyöngyösön.”

Hány rendőr is van akkor Gyöngyösön?

A már említett közbiztonsági beszámoló szerint a városban hét hivatásos állományú rendőr és két rendvédelmi alkalmazott dolgozik az igazgatásrendészeti osztályon, de a teljes kapitányság, vagy akár csak a vizsgálódásunk szempontjából érdekes közrendvédelmi osztály állományáról nincs adat.

Megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot, hány rendőr dolgozik a gyöngyösi kapitányságon és hányan teljesítenek ebből járőrszolgálatot. Annak érdekében, hogy kontextusba tudjuk helyezni ezt a számot, szúrópróbaszerűen kiválasztottunk néhány másik, nagyságrendileg hasonló méretű települést az ország különböző részeiből, és megkérdeztük róluk ugyanezt. Az ORFK válaszát teljes terjedelmében idézzük:

„A rendőrség hivatásos állományának feltöltöttsége országosan közel 92%-os, ami biztosítja a folyamatos szolgálatellátást. Az Ön által kérdezett rendőrkapitányságok jelenlegi létszámával biztosítható a megfelelő szolgálatellátás, az állomány szakmai feladatait maradéktalanul el tudja látni.”

Mivel a rendőrkapitányságok létszámát nem hozza nyilvánosságra az ORFK, közvetett adatokból próbáltunk következtetni arra, milyen rendőri jelenlét van Gyöngyösön – mivel Végh Attila képviselő nyilatkozata szerint a járőröző rendőrök hiányoznak a rendszerből, megvizsgáltuk a közbiztonsági jelentésben a város rendőreinek közterületi jelenlétét, illetve megnéztük a fent kiválasztott néhány hasonló népességű város – Gödöllő, Gyula, Esztergom, Mosonmagyaróvár – rendőreinek közterületi tevékenységének adatait is.

Mennyit járőröznek a városban?

A rendőrség közterületi munkájának két fontos mérőszáma van, a közterületre vezényelt rendőrök száma, melyet ugyan főben mérnek, de ez inkább a kivezénylések számát jelenti (ha két rendőrt egy héten ötször kiküldenek, az tíz főnek számít), valamint a közterületen töltött órák száma, mely az összes kivezényelt rendőr összes közterületen töltött óráját jelenti.

Utóbbi volna a beszédesebb szám, de arról a Gyöngyösi Rendőrkapitányság csak annyit ír, 2022-ben 23,76%-kal kevesebb órát töltöttek közterületen, mint 2021-ben. A 2021-ről szóló beszámoló azt írja, ez az érték „11,51 %-kal változott a 2020. év hasonló időszakához képest,” a 2020-as beszámoló azonban már nem elérhető. Megkerestük a gyöngyösi kapitányságot és a Hevesi Rendőr-főkapitányság szóvivőjét, hogy pótoljuk a hiányzó adatot, de nem jártunk sikerrel – amennyiben a későbbiekben mégis, frissítjük cikkünket.

Végül tehát csak a kivezénylések számában tudtuk ezeket a városokat összehasonlítani. A grafikonon feltüntettük a vizsgált városokban elkövetett bűncselekmények számát és a bűnügyi fertőzöttséget is. Ami látszik, az az, hogy a gyöngyösi közterületre vezénylések száma helyenként elmarad alacsonyabb bűnügyi mutatójú városoktól:

Állami hatáskör

Gyöngyösön ezt a viszonylag alacsony köztéri jelenlétet az önkormányzati működtetésű Városrendészet és a város támogatását élvező polgárőrség igyekszik valamelyest enyhíteni, gyakran a rendőrséggel közösen járőrözve.

A Városrendészet 15 közterületen dolgozó rendésze jelenleg napi 12 órás műszakokban látja el a feladatát. Beszámolójuk szerint átlagosan napi hat főt vezényelnek közterületre, ez egy évre vetítve 2190 főnyi kivezénylést jelent. A városrendészet közvetlenül segíti a rendőrség bűnüldözési munkáját, gyakori a közös járőrszolgálat, az általuk üzemeltetett térfelügyeleti rendszerből tavaly 132 alkalommal adtak át videofelvételeket a rendőrségnek, és 27 körözött személyt juttattak rendőrkézre.

Gyöngyös a városrendészettel igyekszik kiegészíteni az állami feladatellátást (Fotó: Gyöngyösi Médiaközpont)

A jelenleg az önkormányzaton belül, igazgatóságként működő városrendészet önálló intézménnyé szervezése is folyamatban van, az indítványt több fordulóban tárgyalja a képviselő-testület, legközelebb a novemberi ülésen. Mint a városvezető a legutóbbi testületi ülés után közölte, január 1-re létrejöhet egy új formában működő városrendészet, hozzátéve, hogy egy minőségi ugráshoz forrásokat kell biztosítani, „zsebbe kell nyúlni” mint mondta, „és ha a rendőrség továbbra is ilyen alulfinanszírozott lesz, közép- és hosszútávon ezt fenn kell tartani.”

A városrendész azonban nem helyettesítheti a rendőrt – sem hatáskörben, sem kiképzettségben. A közbiztonság és a közrend védelme továbbra is állami feladat, a rendőrség pedig nem önkormányzati irányítás alatt működik – a finanszírozásról, bérekről, munkafeltételekről, így pedig végső soron Gyöngyös közbiztonsági helyzetéről is a Belügyminisztériumban születik döntés.

x Hirdetés
Közönségtalálkozó, Oroszlánkirály és paverpol kiállítás

Közönségtalálkozó, Oroszlánkirály és paverpol kiállítás

Ekkor jöhet az első hó a Mátrába