Több hónapos előkészítő munka után végre megérkezett városunkba az öt régen várt kapibara, jelentette be pénteki Facebook-posztjában a Gyöngyösi Állatkert. Az öt vízidisznó a Jászberényi Állatkertből érkezett, és tegnap óta bárki megnézheti őket az oroszlánok kifutója melletti új otthonukban.
Ha másért nem is, a macskákat megszégyenítő internetes népszerűségük révén biztosan mindenki hallott már Dél-Amerika termetes rágcsálójáról, a kapibaráról. A vízidisznó, vagy úszódisznó néven is emlegetett állat Chile kivételével a kontinens összes országában jelen van, a vizes élőhelyek jellemző növényevője. Az öt gyöngyösi kapibara tiszteletére összeszedtünk öt dolgot, amit kevesen tudnak ezekről a szokatlan külsejű, kedves állatokról.
1 – Kevesen gondolnák róla, de valójában hal
Bár ritkán találkozni vele a balatoni hekkezőknél, a kapibara mégis halnak számít. Húsa már az európai gyarmatosítók érkezése előtt rendkívül népszerű étel volt Dél-Amerikában, azonban a kereszténység térhódításával bejött a böjti időszak is. A dél-amerikaiak azonban nem szerették volna negyven napig nélkülözni kedvenc vízidisznó-fogásaikat, így 1784-re kilobbizták VI. Piusznál, hogy pápai bullában ismerje el, a a kapibara vízben él, tehát hal, tehát böjti étel.
2 – Igazi nehézsúlyú
Nem szívesen vitatkozunk a katolikus egyházzal, de a biológusok szerint a kapibara egyébként rágcsáló, sőt, a világ legnagyobb rágcsálója. Közeli rokona a tengerimalac, sőt, maga is a tengerimalacfélék családjába tartozik, ám a tengerimalaccal ellentétben akár hatvan kilósra is megnőhet, a faj legnagyobb ismert példánya pedig egy 91 kilós nőstény.
Testhosszuk 100 és 130 centi között lehet, marmagasságuk pedig akár a hatvan centit is elérheti.
3 – A szabadtüdős merülés királya
Ugyan Korok Fatima júliusban három percet és negyvenhét másodpercet töltött a víz alatt egy levegővel, és ezzel megdöntötte a szabadtüdős merülés világrekordját, még sokat kell edzenie, hogy versenyre keljen egy kapibarával, ami akár öt percnél tovább is képes a felszín alatt maradni.
Sőt, a kapibarák annyira szeretnek a víz alá merülni, hogy gyakran ott is alszanak, bár orrukat olyankor azért a víz felett tartják. Ezt főként arra szolgál, hogy rejtve maradjanak a ragadozók elől, a vadonban a brüggölést jellemzően csak hajnalban és kora este szakítják meg némi legelészés kedvéért.
4 – Nem tudnak tízig számolni
Az ujjaikon legalábbis biztosan nem – mellső lábaikon négy, a hátsókon pedig csak három ujj található, vízi életmódjuk miatt ezek közt pedig úszóhártya feszül. Ez persze nem jelenti azt, hogy a szárazföldön el lennének veszve: hengeres testüket meglepő sebességgel mozgatják tömpe lábaik, akár 35 km/h-s sprintekre is képesek, ha a helyzet úgy kívánja, márpedig gyakran kívánja úgy, hiszen természetes élőhelyeiken sokszor válnak jaguárok, ocelotok, pumák, és kajmánok prédájává.
A kapibara társas lény, a vadonban matektudásukat meghaladó méretű csoportokat alkotnak – általában 15-20 vízidisznó él együtt egy idősebb, domináns hím vezetése alatt, de nem ritka az akár száz lelket számláló kapibara-horda sem. A kölyköket a csapat nőstényei közösen nevelik, viszont a kis kapibarák születésük után az anyjukat követik.
5 – Nem érdemes társasházban tartani
A kapibara rendkívül aranyos állat, és mivel közeli rokonságban áll a tengerimalaccal, logikusan következne, hogy az ember akarjon egyet magának otthonra (ezt az álmunkat egyébként az Egyesült Államokban akár meg is valósíthatjuk). Nem véletlen azonban, hogy Gyöngyösön az állatkertben találkozhatunk velük, és nem mondjuk a toronyházban, ugyanis egy vízidisznó még egy Jack Russel terriernél is közlékenyebb, így hamar válna lakógyűlések visszatérő témájává.
Ráadásul szókincsük meglehetősen fejlett, fogságban tartott kapibaráknál a kutatók hétféle hangjelzést különböztettek meg: fütyülést, sírást, nyüszítést, sípolást, ugatást, ciripelést, és fog-csattogatást. A különféle hangoknak különféle jelentéseik vannak a veszély jelzésétől a társak hívásán át az acsarkodásig, ráadásul a kapibara-hierarchia más fokain álló állatok különböző hangjelzésekkel kommunikálnak egymással. Zárásként álljon itt ebből némi ízelítő: