Jövő márciustól a nem beutaló köteles szakrendelésekre is háziorvosok foglalhatnának időpontot egy rendelettervezet szerint, amit augusztus elején bocsátott társadalmi egyeztetésre a Belügyminisztérium. A tervezet ellen egy zuglói háziorvos indított petíciót, melyet már 1500 háziorvos alá is írt. Az alapellátásra háruló új terhekről dr. Nagy Éva gyöngyösi háziorvossal beszélgettünk.
Megreformálná a beutalók rendszerét a Belügyminisztérium, adta hírül múlt héten a Népszava. A társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet szerint jövő márciustól az eddig beutaló nélkül igénybe vehető szakrendelésekre, mint például szemészeti, bőrgyógyászati, urológiai rendelésekre háziorvosok adhatnak időpontot.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára az MTI-vel közölte, hogy a tervezet szerint a páciensek továbbra is kérhetnek időpontot a járóbeteg-rendelő betegirányítási központjától, a háziorvosoknak pusztán „biztosítják a lehetőséget,” hogy időpontot foglalhassanak a betegnek. Rétvári hozzátette, a rendelet még a társadalmi egyeztetési szakaszban van, és várják a véleményeket.
A vélemények pedig érkeznek is, már több mint 1800-an írták alá Keczéry Attila zuglói háziorvos petícióját a beutalási rendszer átalakítása ellen. Mint a Népszava kiemeli, a tervezetről szakmai szervezetek már júniusban egyeztettek a tárcával, ahol elfogadhatatlannak minősítették, hogy a házorvosi rendelőket call-centerekké alakítsák, ám ez hasztalan volt, ahogy az egyik résztvevő fogalmazott.
A tervezetről Dr. Nagy Éva gyöngyösi háziorvost kérdeztük, aki a tervezetről maga is csak a médiából értesült, nem pedig a minisztériumtól. Az új adminisztrációs terhek a szakember szerint már nem férnének bele a háziorvosok idejébe. Ahogy fogalmazott, a „mindennapi élettel összeegyeztethetetlen,” hogy a háziorvos kérjen a betegnek időpontot. A háziorvos nem ismeri a beteg munkabeosztását, ha le kell mondani az időpontot a beteg nem biztos hogy szól, illetve gyakran a szakrendelők is csak 2-3 napon belül tudják megmondani, megfelelő-e egy időpont.
Mint a háziorvos rámutatott, számos rendelőben csak egy orvos dolgozik, sokszor idős kolléga részmunkaidőben, így személyi korlátai is vannak a tervezetnek. Sok kolléga azért is van felháborodva, mert a koronavírus-járvány alatt embertelen körülmények közt kellett dolgozniuk: nem volt ritka, hogy egy nap akár 150 hívást kellett kezelniük, és most attól tartanak, hogy „kezdjük elölről ezt a telefonálgatás-mizériát,” ami az éppen rendelőben lévő betegtől veszi el az időt.
Dr. Nagy Éva beszélt még az új időpontkérési rendszer esetleges előnyeiről, a tervezet hibáiról, és arról, hogy hogyan változtak a háziorvosok munkaterhei a koronavírus-járvány óta. A teljes interjút itt tekinthetik meg: