A Magyarország legszebb erdeje verseny részeként február óta minden héten bemutatnak egy-egy erdőgazdaságot, ahol természetesen a Mátra és a Bükk is szerepel. Ennek kapcsán beszélgettünk Dobre-Kecsmár Csabával, az Egererdő Zrt. vezérigazgatójával, akivel a Greenpeace nemrégiben folytatott vizsgálatát és az idei fakitermelési kérdéseket is szóba ejtettük.
A szakember elmondta, hogy örömmel vesznek részt a kiírt versenyben, melynek célja, amellett, hogy bemutatja az erdőket és fenntartható erdőgazdaságokat, kicsit felhívja a figyelmet térségünk természeti kincseire is.
Arról, hogy a tavaly szeptemberben megjelent, nagy port kavart tűzifatermelést könnyítő kormányrendelet hatásait hogyan vészelték át, Dobre-Kecsmár Csaba azt mondta, hogy az eddigi tartalmas erdőgazdálkodásnak köszönhetően nem kellett olyan erdőterületekhez hozzányúlniuk, amit egyébként a tűzifa kitermelést könnyítő rendelet lehetővé tett volna. Az Egererdő Zrt. és az összes többi állami erdészeti zrt. az érvényben lévő 10 éves tervei alapján végezte az elmúlt szezonban és az előző időszakban is a munkáját. Most, az őszi időszak fakitermelési szezonjának terveit állítják össze, ennek a részleteit folyamatosan egyeztetik a természetvédelemért felelős nemzeti park igazgatósággal, erdészeti hatósággal. Ennek köszönhetően az erdeink folyamatosan fejlődnek, nő a területük, így az erdőkben található faanyag is ennek megfelelően áll rendelkezésre.
A Greenpeace vizsgálatára, mely szerint nagymértékben pusztulnak a Kárpát-medence, így a mátrai erdők is, a vezérigazgató így reagált:
„A Greenpeace-es hírekről az önök híreiből értesültünk, tudomásom szerint sem a helyi illetékes nemzeti parkot, sem a helyileg illetékes erdészeti hatóságot, sem minket, mint erdőkezelőket nem kerestek a képviselőik. Mi várjuk a szervezet megkeresését, az általuk készített drónfelvételeket és azok eredményeit nem ismerjük, erdőpusztulásról és erdőirtásról beszélni pedig a 21. századi Európában, így Magyarországon is óriási butaság. Évszázadok óta törvény kötelezi az erdőgazdálkodókat, hogy a kitermelt erdők helyén új erdőket hozzanak létre. Mivel Magyarországon van érvényben Európa talán legszigorúbb törvénye, minden garanciát törvények védenek, ezek a törvények biztosítják azt, hogy a kitermelt erdők helyén új erdőket hozzanak létre.”
Fotó: Országos Erdészeti Egyesület
A szakember szerint az állampolgárok erdővédelemhez köthető edukációja is fontos feladat, a Mátrai Erdészeti Nyílt Napot immár 10. alkalommal rendezik meg idén. Az ökoturisztikai fejlesztéseket is hangsúlyosan és folyamatosan fókuszban tartják, itt a térségben például a Mátravasút Gyöngyös-Mátrafüred szakaszának felújítása jelenleg is zajlik és várhatóan augusztusra elkészül, a Gyöngyössolymos-Szalajkaház szakaszon pedig már ezen a héten elindulnak a vonatok. De ilyen fejlesztések voltak az utóbbi időben a turistaházak felújításai, például a Szalajkaház, a Rudolf-tanya, a Fenyves pusztai turistaház vagy a Galyatetői Turistacentrum Magyar Természetjáró Szövetséggel közös projektjének a megvalósítása.
A Mátra szépségének megőrzése közös felelősségünk is, a lakosság is egyre kevesebb szemetet hagy maga után az erdőkben. Sajnos azonban, a települések közelében, a fő közlekedési útvonalak mentén, erdészeti utak, közutak csomópontjaiban, még mindig komoly problémát jelent az illegális szemetelés. Ennek ellensúlyozásaként korábban egy úgynevezett „Vidd haza a szemeted!” kampányt indítottak, amely remélhetőleg hosszabb távon is pozitív eredményeket hoz.