Elbúcsúztatták Dr. Fülöp Lajost

A Mátra Múzeumban vettek búcsút Dr. Fülöp Lajos nyelvésztől, irodalomtörténésztől, Gyöngyös díszpolgárától, aki tavaly december 2-án, életének 92. évében hunyt el.

x Hirdetés

Dr. Fülöp Lajos, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium volt tanára és igazgatója, az Országos Pedagógiai Intézet és az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar nyelvi tanszékének szakcsoport vezetője, a Magyartanítás és az Édes Anyanyelvünk szaklapok rovatszerkesztője, több szakmai tudományos társaság tagja és kitüntetettje, Heves vármegyéért díjas, Gyöngyös díszpolgára, Gyöngyös Város Barátainak Köre alapító tagja és örökös tiszteletbeli elnöke, tavaly pedig Gyöngyös Város Kultúrájáért díjat vehetett át.

Hiesz György polgármester búcsúbeszédében sokan szerették és tisztelték Lajos bácsit. Nem mindennapi az ő életútja és az a korszak sem amiben ő élt. A borzalmas rákosi kor, a keményebb, de konszolidáltabb Kádár-korszak, az ereje teljében megélt rendszerváltás. Ismertette életútját, családja történetét. Felidézte egyik rokon szavait, miszerint mindenki büszke volt a fiúra, aki a legtöbbre vitte, aki a második világháborúban megmentette a család életét. Egerben szerezte meg tanári diplomáját, majd Halmajugrán tanít. Majd magyar-néprajzszakon szerez diplomát. Nagy álma vált valóra, amikor almamáterében taníthatott, majd lett igazgató. Javaslatára vette fel a gimnázium a Berze Nagy János nevet.

Mindig azt hangoztatta, hogy azt kell ápolni, ami összetart, és ne azzal foglalkozzunk, ami szétválaszt. Ez volt az ő gyöngyösisége. Neki ez a Mátraalját, Gyöngyöst, a szülőföldjét, a tájat, a palócságot jelentette, a város történelmét, néprajzát, az itt élő embereket, az ő szolgálatukat. Gyakran mondta, hogy teste Karácsondon, de a lelke Gyöngyösön született meg. Nagyon sokáig Budán élt ugyan, amelyet, ahogy ő mondta, úgy szeretett, hogy Gyöngyöst soha el nem felejtheti. Tehetségével, tudásával, szorgalmával nemcsak saját életútját, hanem másokét is nagy szeretettel igazgatta. Rengetegen miatta választották a tanári pályát – hangsúlyozta Hiesz György.

A pályatársak, a barátok képviseletében dr. Lisztóczky László József Attila-díjas egri irodalomtörténész, tanár emlékezett dr. Fülöp Lajosra. Mint mondta, példát adott nekünk emberségből és magyarságból. Köszönjük, hogy megtanított bennünket hinni az emberben.

Dr. Fülöp Lajos hamvait a gyöngyösi Szent Erzsébet templom altemplomában helyezték örök nyugalomra.

A teljes búcsúztató visszanézhető:

Borítókép és Fotók: Mátra Művelődési Központ

x Hirdetés
Nosztalgiavonat érkezik Budapestről a Mátrai Bornapokra

Nosztalgiavonat érkezik Budapestről a Mátrai Bornapokra

Megemlékezés Dr. Fülöp Lajosról

Megemlékezés Dr. Fülöp Lajosról