Egy szerda esti kormányrendelet jócskán megemelte a gyógyszertárakban kikevert, úgynevezett magisztrális készítmények készítési díját, a rendelet csütörtökön hatályba is lépett. Dr. Nemes Rita gyöngyösi gyógyszerész szerint az áremelés ugyan segít, de mélyebb reformra lenne szükség a magisztrális készítmények piacán az orvosok és gyógyszerészek közti együttműködés javítása érdekében.
Komoly szakmai vita alakult ki a napokban a gyógyszertárban kikevert készítmények körül Dr. Novák Hunor Facebook-bejegyzése nyomán. A gyermekorvos arról írt, számos gyógyszertár egyszerűen nem hajlandó kikeverni a receptre felírt készítményeket, arra hivatkozva, hogy a szükséges alapanyag nincsen raktáron, mert ritkán kell használni, és csak nagy kiszerelésben elérhető, ami a nyakukon marad. Az orvos az ügyben kikérte az OGYÉI állásfoglalását, mely szerint a gyógyszertárnak törvényi kötelessége beszerezni az alapanyagot és elkészíteni a gyógyszert.
Novák Hunor posztján sok gyógyszerész felháborodott. Dobson Szabolcs gyógyszerész szerint a magisztrális gyógyszerek rendszere azonnali reformra szorul; azt állítja, sokszor szakmailag hibás recepteket írnak fel az orvosok, és ilyenkor gyakorta alapanyaghiányra hivatkoznak a gyógyszerészek, és az orvostól kapott receptek kötelező kikeverése akár kockázatos is lehet. Az Index összeállításában sokan a finanszírozás hiányosságait hozták fel a probléma okaként , mások azonban példával is illusztrálták az alapanyag-beszerzés problémáit: „Ma rendeltünk 100 g clioquinolumot egy beteg kenőcsébe. Ez a legkisebb kiszerelés, 20 ezer forintba került a patikának. A kenőcsbe 0,9 g-ra volt szükség. A maradék 99,1 g megy a kukába.”
A kormány ezt a gordiuszi csomót igyekezett átvágni szerdai rendeletében, melyben bizonyos készítmények elkészítési díját akár háromszorosára is megemelte. A lapunk által megkeresett Dr. Nemes Rita szakgyógyszerész, az egyik gyöngyösi gyógyszertár vezetője szerint ez az intézkedés segít mérsékelni az alapanyagok beszerzésével, tárolásával kapcsolatos problémát úgy, hogy csökkenti a mínuszt, korántsem megoldás a magisztrális termékek jelentette problémára.
A gyógyszertárvezető szerint már rég ideje volt hozzányúlni a készítési díjakhoz, hiszen azok nagyjából húsz éve nem emelkedtek, és bár évek óta folyamatban voltak a kamarai egyeztetések a témában, valahogy sosem jutott el döntésig a dolog. Mint mondta, egyes gyógyszerek elkészítése igen bonyulult, eszközigényes, és nagyon tudásintenzív feladat, “nem véletlenül járunk öt évet egyetemre,”tette hozzá. Ehhez képest volt hatvan forintos kiszerelési díjuk is, a gyógyszerész szerint “így sem lesznek horror árak,” bár a kúpok és osztott porok elkészítésének díja már talán érezhetőbb lesz, de így is pár száz forintról van szó.
Dr. Nemes Rita beszélt arról is, hogy a Dobson Szabolcs által felvetett probléma is valós: sokszor kapnak szakmailag hibás recepteket, atrópiás dermatitisre például sokszor kérik orvosok a szteroidos készítmények hígitását, holott az egy sor stabilitási és inkompatibilitási problémához vezethet. Ez folyamatos feszültségekhez vezet orvos és gyógyszerész között, holott a szakmák közti kommunikáció nélkülözhetetlen.
A gyöngyösi gyógyszertárvezető szerint fontos lenne, hogy az orvosok kapjanak egy olyan, biztonsággal alkalmazható előíratgyűjteményt, mely valóban rendben van stabilitás szempontjából, és az alapanyagai is beszerezhetőek. Van egy hasonló füzet, Formulae Normalesnek nevezik, ez sok támpontot nyújt, és pár éve meg is újították, de így is sok hiba maradt benne, sok alapanyaga beszerezhetetlen, a gyöngyösi gyógyszerész szerint a gyógyszertárban kevert gyógyszerek rendszerét alapvetően erről az oldalról kellene megreformálni.