Akcióba lendülnek a csalók

Közeledik a Karácsony, az ünnepi rohanásban pedig hajlamosak vagyunk figyelmetlenebbek lenni, a bűnözők pedig csak erre várnak: az ünnepek környékén megszaporodnak az átverések és csalások, figyelmeztet a rendőrség.

x Hirdetés

Manapság már nem csak zsebesekre és kétes minőségű, veszélyes termékekre kell figyelni annak, aki a karácsonyi ajándékvásárlást intézi. Egyre többen szerzik be a szeretteiknek szánt apróságokat az interneten keresztül, a csalók pedig ezt tudják, és egyre körmönfontabb eszközökkel hálózzák be áldozataikat.

A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság a következőket ajánlja az online csalások elkerülésére:

  • Soha ne utaljon pénzt, ha Ön az eladó (mert akár csomagküldéssel megpróbálhatják becsapni)!
  • Legyen éber! Ahhoz, hogy a bankszámlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a bankfiókjába sem kell bejelentkeznie! Utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonosa nevét.
  • Soha ne adjon meg bankszámlaadatot, felhasználói azonosítót, jelszót e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre!
  • Soha ne kattintson e-mailben, üzenetben lévő hivatkozásokra, és ne nyissa meg a mellékleteket, csak ha megbízható, ismerősétől kapta azt.
  • Soha ne töltsön le ismeretlen programot vagy applikációt számítógépére, mobiltelefonjára, főleg ne egy linkre kattintva!
  • A csalás és a tényleges jogosulatlan átutalás között akár napok is eltelhetnek, ezért amint észreveszi, hogy csalás áldozatává vált, azonnal jelezze bankjánál, és tegyen feljelentést a rendőrségen!

Az intelmeket a rendőrök tanmesékkel is illusztrálták, nemrég ugyanis Egerszalókról érkezett hozzájuk bejelentés  online csalókról. Egy helyi lakos egy népszerű közösségi oldalon hirdette meg megunt dolgait, és hamarosan jelentkezett is egy érdeklődő, aki egy futárszolgálat weboldalához hasonló lapra vezető linket küldött áldozatának. A csaló azt állította, hogy ott rendezi majd a szállítást és a vételár kifizetését is. A figyelmetlen eladó a weboldalon meg is adta banki adatait, ám a vételár megérkezése helyett arról kapott értesítést, hogy valaki 400 000 forintot emelt le a számlájáról.

Hasonló esetekről számolt be egy bélapátfalvai és egy kömlői lakos is, akik egy online piactéren szerettek volna megszabadulni már nem használt ruháiktól. Ők is pont úgy jártak, mint egerszalóki sorstársuk: egy valótlan platformon megadták bankkártyájuk adatait, amit a csalók így félmillió forinttal terheltek meg.

A közlemény emlékeztet rá, hogy az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban számos információ és tanács érhető el a Rendőrség Kiberpajzs weboldalán.

x Hirdetés

Minden második buszsofőrrel erőszakoskodnak

Az éhezők viadala: Énekesmadarak és kígyók balladája