Gyöngyösön gyűjtött aláírást a Momentum ifjúsági szervezete, a TizenX. Céljuk, hogy jövő júniusban az Európai Parlamenti választáson 16 évesek is voksolhassanak. A szervezet céljairól Gyöngyös Ma című műsorunkban a TizenX országos elnökét, Borsik Viktort kérdeztük.
Az ifjúsági szervezet elnöke pozitívan csalódott, az aláírásgyűjtés során, mint elmondta, 4-5 teli ívvel távoztak két óra után, amit nagy sikernek könyveltek el. Nem csak gyöngyösiek, hanem a környéken található kistelepüléseken élő fiatalok is aláírták a petíciót, az elnök szerint ez rácáfol arra a nézetre, hogy a választójog kiterjesztése csak Budapesten érdekes téma. Országosan már több ezer aláírást gyűjtöttek össze, és a párt be szeretné vinni ennek a több ezer embernek a hangját a parlamentbe.
Borsik Viktor emlékeztetett rá, korábban is felmerült már a választói korhatár csökkentése, de nagyobb erőforrást nem fordított rá senki, a Momentumnál és a TizenX-nél úgy gondolták, hogy ezt a generációt „a leginkább mi képviseljük és szólítjuk meg, innen jött az elgondolás, hogy ki csinálja ezt meg, ha nem mi.”
A korábbi próbálkozások az általános választójog csökkentésére vonatkoztak, a TizenX kezdeményezése azonban az EP választásra korlátozódik, az elnök szerint ez egy kompromisszumos javaslat, amire azok is rábólinthatnak, akik az általános választójog korhatárának csökkentésével esetleg nem értenek egyet. „Próbáljuk ki, nézzük meg az EP választásokon, mi ennek a hatása a fiatal generációra és a részvételre, szűrjük le a tapasztalatokat és gondolkodjunk az általános korhatár csökkentésén,” mondta az ifjúsági szervezet vezetője.
Az ifjú politikus szerint a most fiatal generáció már úgy szocializálódott, hogy van véleménye a közéletről: gondolnak valamit a környezetvédelemről, határvédelemről, elfogadásról, Nyugat-Európáról, Oroszországról, tehát követik a közéletet, hozzáférnek rengeteg információhoz, és véleményt alkotnak. Mint elmondta, számos nyugat-európai példa van a választójog kiterjesztésére, például Ausztria, Belgium, Németország és Málta, és úgy fogalmazott, „egy magyar fiatal is ér annyit, mint egy osztrák, német, vagy egy belga, egy gyöngyösi fiatal is ér annyit, mint egy salzburgi.” Hozzátette, szerinte mind ez a generáció, mind a közbeszéd megérett rá, hogy ezt a parlamentben megtárgyalják.
Az elnök kitért arra is, hogy a kormánypárt nem feltétlenül fog örülni az előterjesztésnek, hiszen „a fiatalok nem éppen a Fidesz-KDNP frakció fanatikus táborát erősítik,” de szerinte tudni kell néha felülemelkedni az aktuális adatokon és pártpolitikai érdekeken. Ha nemmel szavaznak, az azt bizonyítja, hogy félnek a fiatalok szavától, félnek a fiatalok szavazatától, fűzte még hozzá.
Bár az általános választójog kiterjesztésének pilot projektjének szánják az EP választás megnyitását a tizenhat évesek előtt, Borsik Viktor szerint komoly összeurópai tétje van ennek a választásnak: fontos, hogy kik ülnek az Európai Parlamentben, mely erők, frakciók erősödnek meg és jelentéktelenednek el, „de belpolitikai lényege is van, fel tudjuk mérni, mely politikai erők bírnak valódi társadalmi támogatottsággal és melyek nem.”
Más pártok ifjúsági szervezetei amúgy még nem keresték meg a TizenX-et az aláírásgyűjtés kapcsán, bár az LMP és a Jobbik is terjesztett be hasonló javaslatot korábban, így a TizenX elnöke azt gondolja, ők is ki fognak állni az ügy mellett, bár hozzátette, az ifjúság körébenn valós támogatottsága, valós tagsága csak a Momentum TizenX szervezetének van, másnak nem igazán.
Az elnök elmondta, ez a TizenX harmadik nagy kampánya, korábban a 9 óra középiskolai iskolakezdés mellett kardoskodtak, mert az pozitívan hatna a mentális és fizikai egészségre és teljesítőképességre, februárban pedig a jogszabállyal 18 fokra állított iskolai termosztátok 20 fokra tekerését próbálták elérni. Akkor ezt lesöpörték az asztalról, „szomorú voltam, hogy itt tart ez az ország, hogy a diákokon és a tanterem hőmérsékletén kell spórolni,” mondta Borsik Viktor.
A TizenX legfőbb célja, hogy megmozgassa, és már tizenéves kortól edukálja és a közéletben részvételre buzdítsa a fiatalokat, azonban az elnök szerint ez nem mindig megy könnyen. Sokan nem merik felvállalni a politikai érdeklődést, attól tartanak, nem veszik fel őket egyetemre, vagy más hátrány éri őket a politikai véleményük miatt. „Sok negatív történet jut el hozzám, van, hogy iskolaigazgatók vegzálják az aktivistákat, van, hogy a szülő ellenzi, és van, hogy a belső félelem már eluralkodik 14-16 éves fiatalokon, ez nem egy egészséges demokrácia,” mondta el zárszóként a Momentum ifjúsági szervezetének vezetője.
A teljes interjúnk Borsik Viktorral, a TizenX országos elnökével itt megtekinthető: