Lékelt koponya, vágott csontok – páratlan kiállítás nyílt (fotók)

Az elmúlt 10 év ásatásainak legfontosabb és legérdekesebb leleteit állították ki a Mátra Múzeumban. Az időszaki kiállítás egészen 2024. március 15-ig megtekinthető. Többek között a Gyöngyöspüspöki városrészen végzett ásatásokról előkerült csontok és tárgyi leletek tekinthetők meg egy interaktív tárlat keretében.

x Hirdetés

Tóth Zoltán régész előadásával indult a kiállítás megnyitó a Mátra Múzeumban. A szakember elmondta, hogy a Gyöngyöspüspökin 2013 óta végeztek régészeti feltárásokat, melyek legfontosabb eredménye, hogy a legkorábbi sírok már a 10. századra tehetők, valamint kiderítették azt is, hogy Gyöngyös, illetve Gyöngyöspüspöki azon kevés települések közé tartozik, ahol a 11. század közepétől napjainkig folyamatosan éltek. Mint Tóth Zoltán fogalmazott a Kárpát-medencében nagyon kevés az olyan lelőhely, csupán 1-2 van, ahol egy honfoglalás kori temetőt felülrétegeznek egy Árpád-kori temetővel. Hiszen a pogány temetőket az Árpád-korban használaton kívül helyezték és egy teljesen új helyszínt szenteltek fel. Gyöngyösön nem ez történt, így unikális ez a lelet.

Tóth Zoltán elmondta, ugyan tárgyi anyagban nem látványos az Árpád-kori időszak, de a feltárás különlegessége, hogy el tudják különíteni az Árpád-kort a templom körüli középkori temetőtől, illetve a középkori falon kívül csupán Árpád-kori temetkezés van, így mint fogalmazott „ha a korai múltat szeretnénk kutatni, akkor a falon kívül kell keresnünk” . Tóth Zoltán kiemelte, nagyon szeretnék folytatni az ásatásokat, bíznak benne, hogy ehhez lesz anyagi forrás.

Báryné dr. Gál Edit, a Mátra Múzeum Igazgatója a kiállításmegnyitón elmondta, a tárlat ötlete már évekkel ezelőtt felmerült, de időközben jött a covid és egyéb befolyásoló tényezők miatt nem valósult meg. Mint fogalmazott utólag nem is baj, hiszen a múzeum ezzel a kiállítással nyitotta meg azt az ünnepi sorozatot, amely Gyöngyös 690. évfordulójához kapcsolódik. A kiállított tárgyak mellett videókat is láthatnak a látogatók, amelyekkel igyekeztek többet elmondani, mint amit maguk a tárgyak mondanak. Így egy komplex képet kapunk milyen volt Gyöngyös és környéke az Árpád-korban. Báryné dr. Gál Edit kiemelte, 2024. végén szintén szeretnénk az évfordulóhoz kapcsolódó kiállítást nyitni, akkor Gyöngyöst az 50-es, 60-as években mutatnák be, amikor a városiasodás, az iparosodás egy teljesen új életformát hozott.

Kárpáti István alpolgármester elmondta, fantasztikus látni, hogy a szakértő szemek és kezek jóvoltából mi minden előkerülhet Gyöngyös régmúltjából. Ezért is támogatta az önkormányzat már a kezdetek óta az ásatásokat és a jövőben is a projekt mellé állnak. A városvezető elárulta, hogy ő maga is szeretett volna régész lenni, de végül a geológia felé fordult. Így a tárlat kapcsán elárulta, hogy meglepte, hogy a Bene vár milyen komoly létesítmény volt, valamint, hogy ebben a korban mennyire gyakoriak voltak a koponyák valamilyen okból történő megjelölése, ami nyilván nekünk most kegyetlennek tűnhet, de valószínűleg akkor az volt a szokás.

x Hirdetés
Mi vár ránk a halál után? – Iszet boszorkány főpapnő megadja a választ!

Mi vár ránk a halál után? – Iszet boszorkány főpapnő megadja a választ!

Fontos győzelmet arattak Dabason a farkasok