Ismét csalók próbálnak pénzt kicsalni gyanútlan áldozataiktól. Az elkövetők pénzintézetre, bankra hivatkoznak és a számla vagy bankkártya birtokos személyes adatait, internetbanki belépéshez szükséges azonosítóját, biztonsági kódját, jelszavát vagy bankkártya adatait kérik.
Az egyik gyöngyösi csoportban egy felhasználó jelezte, hogy őt és több ismerősét is megkeresték a napokban telefonon, amin keresztül belépő kódot próbáltak kicsalni tőlük, arra hivatkozva, hogy számlájukhoz külföldről próbáltak hozzáférni.
Az érintettek sokszor bedőlnek ennek a trükknek, hiszen a pénzüket féltve nem gondolják végig, hogy az adatok a bank részére elérhetőek, miért kellene azokat nekik megadni, vagy azokat egyeztetni. Még az is előfordul, hogy megadják a bankkártya hátoldalán található, úgynevezett CVC kódot is, amelyet soha, semmilyen szolgáltató nem kér!
A csalások elkövetői egyre változatosabb és egyre nehezebben felismerhető módszereket találnak ki, ezért nagyon fontos a legapróbb gyanús jelek felismerése. Az alábbi rendőrségi tanácsokat érdemes megfogadni:
- Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása.
- Amennyiben rosszat sejtünk kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, akkor látnia kell az adatsorban és tudnia kell rá válaszolni!
- Ha gyanús a hívás, bontsa a vonalat és hívja a bankja hivatalos telefonszámát, érdeklődjön, hogy keresték-e önt.
- Ne töltsön le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
- Az e-mail üzeneteknél először bizonyosodjon meg róla, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát és ezelőtt semmiképp ne kattintson rá az abban elhelyezett linkre!
- Legyen a számítógépen és telefonon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!
Amennyiben ilyen hívást fogadnak, jegyezzék fel a hívás időpontját, esetleg a hívó telefonszámát, majd azonnal tegyenek bejelentést a rendőrségnek, a 112-es telefonszámon, továbbá jelezzék bankjuknak, ismerőseiknek!
Borítókép: Freepik
Fotók: police.hu