Az életműdíjas fizikus korszakalkotó újításokat hozott be a transzformátorgyártás területén, 2012-ben pedig részt vett az első magyar műhold, a MASAT-1 iránystabilizációs rendszerének kidolgozásában. 2018-ban Gyöngyös díszpolgárának választották.
Dr. Csizmadia Elek Jékén, egy hatszáz lelket számláló kis faluban született földműves család gyermekeként. A földeken dolgozva, mezőgazdasági munkák végzése közben sokat töprengett a természeti törvényszerűségeken, így fordult a fizika felé, s a Debreceni Egyetem elvégzése után vált szülőfaluja első diplomásává. Az egyetem befejezését követően, 1969. július elsején lépett be a Pipisen található Egyesült Izzó Félvezető-és Gépgyárba. A félvezetőgyártás megszűnését követően került a Magnetec Ungarnhoz, ahol a transzformátorgyártás során számos újítást vezetett be, amelyeknek köszönhetően a cég a világ egyik legjelentősebb mágnesmagokat és induktív termékeket előállító vállalatává nőtte ki magát.
2012-ben a Műszaki Egyetem felkérésére részt vett az első magyar műhold, a MASAT-1 iránystabilizációs rendszerének kidolgozásában, amely annyira jól sikerült, hogy a MASAT-1 fellövése után három nappal megkapta a műholdak Oscar-díját. A Heves Megyei Közgyűlés a gyöngyösi képviselő-testület javaslatára 2017-ben Heves Megyéért kitüntető díjat adományozott Dr. Csizmadia Elek életműdíjas fizikusnak, egy évvel később pedig átvehette a város legrangosabb elismerését, a Pro Civatate kitüntetést, kiemelkedő tudományos tevékenységéért.