Bántalmazás eredménye lehet, ha elmenekül otthonról a gyerek

x Hirdetés

Kirekesztettnek érezhette magát az a 17 éves fiú, aki hétfő reggel elindult otthonról, az iskolába azonban már nem érkezett meg. A fiút aznap késő délután egy közeli településen találták meg. Az édesapja a közösségi oldalon úgy fogalmazott, fia a negatív társaság miatt döntött, hogy elmegy otthonról. Az általunk megkérdezett pszichológus szerint a menekülés egy hosszú ideig tartó bántalmazás eredménye lehetett. 

x Hirdetés

Ma már nincs olyan jelző, amivel ne tudnák egymást megbántani a gyerekek, legyen szó a testsúlyról, magasságról, ha valaki szemüveges, vagy éppen nem márkás ruhákat hord. Sajnos azonban egy ártatlannak tűnő csúfolódás akár szomorú véget is érhet.

A hét elején pont egy 17 éves gyöngyösi fiú szállt buszra, ahelyett, hogy az iskolába ment volna. Édesapja szerint fia egy rossz társaság miatt döntött a menekülés mellett. Az eltűnése, futótűzként ment végig a közösségi médián, a fiatalt pedig szerencsére épségben megtalálták még a délután folyamán.

Az ilyen esetekben a gyerekek már nem látnak esélyt arra, hogy bárki is segítsen nekik – nyilatkozta lapunknak Szabóné Maszler Judit, pszichológus. Hozzátette, a tehetetlenség olyan fokára jutnak, amikor csak az adott helyzet megszüntetésében látják a megoldást.

A bántalmazások következménye nem csak a menekülés, vagy a depresszió lehet, hanem sok esetben emiatt nyúlnak tudatmódosító szerekhez a fiatalok -ezt Aradi Mária, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke nyilatkozta korábban. Szerinte a bántalmazások mindig szemlélők előtt történnek, ha ők visszatartják, vagy akár védelmezik a bántalmazottat, akkor elejét lehet venni a problémának.

Nagy szerepe van a szülőknek és a pedagógusnak is, hiszen ha időben észrevesszük, hogy egy gyermeket bántanak, megelőzhetjük a nagyobb bajt – emelte ki Szabóné Maszler Judit. Fontos, hogy kíváncsiak legyünk a gyerekek irányába, konkrét kérdést tegyünk fel és mindig nyitott mondatokat használjunk, elkerülve az ”igen, nem” válaszokat – tanácsolja a pszichológus.

Szabóné Maszler Judit azt tapasztalja, hogy a legtöbb bántalmazott először maga próbálja megoldani a problémát és nem szól a szüleinek, azonban minél később veszi ezt észre a felnőtt, annál mélyebb sebek maradhatnak a kicsikben.

x Hirdetés

Annyira meleg lett, hogy tűzgyújtási tilalom lépett életbe

Nőnapi akciót szerveztek a rendőrök