Lerakódott égéstermék gyulladt meg egy családi ház kéményében tegnap délután a Bethlen Gábor utcában. A gyöngyösi hivatásos tűzoltók a kémény falát megtisztították, majd értesítették a kéményseprőket. A házban a füstelvezető használhatatlanná vált, lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség – tájékoztatta lapunkat a Heves Vármegyei katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A kéménytüzek jellemző oka, hogy az égéstermék-elvezető nincs megfelelően kitisztítva és a belső falára lerakódott korom intenzív fűtés hatására beizzik és meggyullad. Gyakori hiba ezen kívül, hogy az emberek nem olyan anyaggal fűtenek, mint amilyen tüzelőanyag elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték, esetleg nem tartják karban, nem tisztítják fűtőberendezésüket. A nem rendeltetésszerű használat jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetekhez is vezethet. Több korom rakódik le az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot, így lakkozott, festett, vagy nedves fát égetnek. Nagyon fontos, hogy a kéménytüzet tilos vízzel oltani. mivel a kémény magas belső hőmérséklete miatt a víz hirtelen térfogat-növekedéssel gőzzé alakul át, mely szétveti a kéményt.
Mint közleményükben írják, a kémény és lakástüzek megelőzése érdekében érdemes élnünk a magánszemélyek számára ingyenes kéményseprés lehetőségével. Társasházak esetében a tervezett sormunka keretében a katasztrófavédelem kéményseprői a szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők esetében évente, a gázüzemű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kéményeknél kétévente ellenőriznek. Kiemelik, a családi házakhoz előzetes időpont-egyeztetést követően megy ki a kéményseprő, ezt a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ oldalon, vagy a 1818-as hívószámon az 1-1-9-1-es menüpontot kiválasztva lehet megtenni.