A különböző iparágak, ágazatok kulcskérdése lett az elmúlt időszakban, hogy miként tudják csökkenteni az ökológiai lábnyomukat, hogyan tudnak hozzájárulni a zöldebb, fenntarthatóbb élet működéséhez, többek között ezek kerültek terítékre a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett „Fenntartható turizmus„ című szemléletformáló konferencián.
A mai rendezvény tematikája kifejezetten a turizmus, hiszen a különböző szálláshelyek, attrakciók és vendéglátók számára is cél, hogy egy racionálisabb gazdaságot tudjanak működtetni – nyilatkozta lapunknak File Sándor, a HKIK főtitkára. A főtitkár kiemelte, a térség egyre nagyobb potenciállal rendelkezik a fenntarthatóság terén, nem véletlenül van nemzetgazdasági szintű fejlesztési koncepció a Mátra esetében, amely célzottan az aktív turisztikai célok növelésére fókuszál. Hozzátette, mindenkinek az érdeke, hogy több vendéglátó és szálláshely működjön a mai kor felfogása szerint.
A LIFE-IP North-HU-Trans projekt keretében zajlik jelenleg is a Mátrai Erőmű és régiójának fenntartható igazságos átmenetére irányuló zöld jövőképének kialakítása, tehát a lignitkivezetés támogatása. A program 2020-ban kezdődött, a munkálatok pedig tervezetten, jó ütemben haladnak – hangsúlyozta File Sándor. Hozzátette, jelenleg komoly kutatói bázissal, rengeteget dolgoznak azon, hogy milyen alternatív hasznosítási lehetőségei vannak a szénnek. A 2029-es határidőig a projekten belül többek között felkészítik a jelenlegi bányaterületeket a jövőbeli tervezetten turisztikai és sport célú használatra, a lignitszektortól függő vállalatok átállását segítik, de fenntartható, igazságos átmenet biztosítanak a szektorban dolgozók számára is.
A Magyar Agrár és Élettudományi Egyetemen rendezett konferencián az előadások alkalmával több neves előadó és szakember osztotta meg tapasztalataikat a résztvevőkkel. Szó volt a fenntarthatóságról a vendéglátásban, ahol kiemelték a legnagyobb problémákat a gazdasági érdekek dominanciája, a tudatosság hiánya, valamint a tömeg és luxusturizmus növekedése jelenti. Az éttermek tekintetében megoldás lehet az ökolábnyom csökkentésére, ha szezonális étlapokkal jelentkeznek, a kevesebb szállítás érdekében helyi alapanyagokkal dolgoznak, de legfontosabb talán, hogy minél kevesebb étel kerüljön a kukába. Ezen kívül bemutatták a résztvevőknek a legkorszerűbb napelemes megoldásokat, illetve külön előadásban tárgyalták, hogy miként lehet élményszerűen fenntarhatóvá tenni a régiót.