Gyöngyösön 16 háziorvosi körzet van, ebből tavaly 2 volt tartósan betöltetlen és 3 rendelőben volt helyettesítő orvos. Ezekből legutóbb a XIII. számú háziorvosi körzet kapott új és állandó orvost, október elsejétől dr. Ébner Franciska látja el a betegeket a Városkert út 12. szám alatt található rendelőben. A mátrafüredi körzetben, dr. Faragó Tibor rendelőjében azonban október 7-től tartós helyettesítést lát el dr. Szabó Dénes. Egy gyöngyösi háziorvosra átlagosan 2127 beteg jut.
Városunk tehát országos szinten megfelelően ellátottnak mondható, hiszen összesen 1405 településen egyáltalán nincs háziorvosi ellátás, a hiány több mint félmillió embert érint. 338 településen helyettesítéssel oldják meg a betegek ellátását, a legtöbben tartósan betöltetlen a praxis. Ezek többség a Dunántúlon található, de Borsod vármegye északi részében is van ilyen község. – írja a Telex. Az itt élők a hozzájuk legközelebb eső olyan településen fordulhatnak háziorvoshoz, ahol van praxis és hozzá tartozó rendelő. A legrégebben Gyönk településről hiányzik háziorvos, 18 éve próbálják pótolni a hiányt.
A lap cikke szerint országosan tartósan 628 betöltetlen felnőtt- vagy vegyes (tehát felnőttet és gyereket is ellátó) háziorvosi szolgálat van az Országos Kórházi Főigazgatóság adatai alapján, 2017 óta meredeken esik a számuk.
Az egészségügyi alapellátás egyik legnagyobb problémája az orvosok elöregedése. Ez tavaly olyan szintet ért el, hogy a háziorvosok 56 százaléka 60 éves vagy idősebb volt, míg mindössze 1,4 százalékuk volt 35 éves vagy fiatalabb. Ez Gyöngyösön is így van.
A felnőtt háziorvosokhoz képest jelentősen kevesebb házi gyermekorvosi szolgálat van, országosan 1488. Ezeket egészítik ki a vegyes háziorvosi praxisok, ahol mind a felnőttek, mind a gyermekek számára nyújtanak alapellátást. A települések 46,3 %-a helyben nem rendelkezik házi gyermekorvosi szolgálattal, ilyen településeken pedig több mint 600 ezer ember lakik. Jócskán vannak olyanok, akiknek több mint 10 kilométert kell utazniuk, hogy megvizsgálják a gyermekeiket.
Ezek jellemzően Borsod-Abaúj-Zemplén határmenti, északi, illetve Zala és Somogy megyék külső területein helyezkednek el, de találunk ilyen települést Baranya, Tolna, Nógrád megyékben is.
Mint azt a Telex írja: az egészségügyi államtitkár szerint azért van ennyi betöltetlen praxis, mert a rendszerváltás után túl sok gazdaságtalanul működő szolgálat jött létre. A cikk szerint az önkormányzatok helyett a járási hivatalok kaphatják meg a háziorvosi szolgálatok felügyeletét.