Ártunk az élővilágnak, ha eltereljük a patakot a Mátrában

Augusztusban a patak vízhozamának mintegy 70%-a nem az eredeti mederben, hanem az övcsatornán haladt keresztül az elterelések miatt, így a környék több alkalommal is járhatatlan volt, a nagyobb gond azonban az, hogy a vízi életközösség is nagymértékben függnek a vízmennyiségtől – hívja fel a figyelmet a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.

x Hirdetés

Mint írják a mátrai Csatorna-patak mentén az Ördög-forrás közvetlen közelében többször is azzal szembesültek, hogy valaki a patakot egy övcsatorna segítségével eltereli. Ennek eredményeként a patak vízhozamának egy része nem az eredeti mederben, hanem az övcsatornán haladt keresztül, sajnos teljesen céltalanul, hiszen ez a csatorna nagyjából száz métert megtéve véget ér, miközben a víz pedig kisebb ágakra szakadva a meredek oldalban visszatért a patakba, illetve a pihenőhely és a forrás környékét alkalmanként járhatatlanná tette.

Kiemelik, az erdei kisvízfolyások, árnyalt hegyvidéki patakok életközössége igen értékes, számukra pedig a meder, az abban lévő kövek, az aljzatot behálózó gyökérzet, a mederbe behullott avar, a sekély iszapfelszín otthonként szolgál, ezért nagyban függnek az érintett vízfolyás vízhozamától. Hozzáteszik, patakjaink élővilága már így is megsínyli az időjárás szélsőségességét, a forró és aszályos nyári időszakokban sokszor még a kiszáradás is fenyegeti őket.

A BNPI munkatársai a jelenséget észlelve az elterelést rendszeresen megszüntették, de ez nem járt tartós eredménnyel. Ennek következtében egy információs táblát is kihelyeztek, azonban ez sem segített, így drasztikusabb megoldásra szánták el magukat. A lefolyató ágba, betonba ágyazott köveket helyeztek el, így a víz a főmederben maradhatott. Ez a próbálkozás úgy tűnt sikert aratott, később viszont észlelték, hogy a vasbetont valaki vésővel feltörte és a vizet újra kiterelte a mederből. A közelmúltban a probléma megfejtését Kovács Tiborral, a Mátra Múzeum  főmuzeológusával közösen találták ki, ugyanis egy aggregátorról üzemelő, nagy teljesítményű bontókalapács segítségével feltörték a patakon lévő fenékküszöböt, az innen kinyert anyagot pedig a „lecsapoló” ágba halmozták, ezt pedig kövekkel betakarták. Így a patak medrében ezen a szakaszon jelenleg megszűnt a visszaduzzasztás, a vizet végre nem lehet az oldalsó ágon elterelni.

Borítókép: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

x Hirdetés
Kihozta magából a maximumot a gyöngyöshalászi paralimpikon

Kihozta magából a maximumot a gyöngyöshalászi paralimpikon

Beállt a Fidesz mellé a VAGY (videó)