Az elmúlt időszakban kutatófúrásokat végeztek a Mátránál Markaz, míg az Upponyi-hegység Nagybarca-Sajóivánka-Vadna térségében, hogy kiderüljön, melyik helyszínen lenne érdemes szivattyús vízierőművet telepíteni, így hamarosan döntés születhet az ügyben – számolt be róla a hvg.hu.
Mint arról februárban beszámoltunk, az MVM a második fél év végére tervezte a szivattyús-tározós erőmű megvalósíthatósági tanulmányát. Lantos Csaba akkor azt mondta, a komolyan szóba jöhető területek az északkelet-magyarországi régióban vannak, amelyek közös nevezője, hogy mindegyik közelében van ipari jellegű tevékenység is. A terület kiválasztásához az első feladat a geológiai vizsgálatok elvégzése volt, hiszen a tározót alulról ki kell betonozni, ehhez pedig ismerni kell a talajszerkezetet. A kormány ennek alapján dönt majd arról, hogy belevágjanak-e az építkezésbe, és ha igen, hol tegyék. Ezek a vizsgálatok, valamint a kutatófúrások tavasztól kezdődően egészen augusztus végéig zajlottak, ennek alapján a döntés hamarosan megszülethet. Az Energiaügyi Minisztérium szerint munkák az érintett erdőrészek, szántók és rétek élővilágának minimális bolygatásával, a lehető legrövidebb idő alatt zajlottak, a magmintákat most talaj- és kőzetmechanikai, kémiai laboratóriumi elemzéseknek vetik alá.
Az Energiaügyi Minisztérium Facebook posztjából kiderül, az ilyen tározók élettartama hosszú, működési költségei alacsonyak, üzemeltetése nem jár károsanyag-kibocsátással. A HVG cikkében ugyanakkor kiemelik, hogy a víztározók kialakításához komoly földmunkára van szükség, illetve betongáttal kell lezárni egy völgyet valamelyik hegységben, vagy betonteknőt építeni egy hegytetőn. Korábban helyszínként már felmerült a Prédikálószék a Visegrádi-hegységben, illetve egy zempléni völgy is, ami aztán Natura 2000-es védettségének köszönhetően megúszta.
A létesítmény elve az, hogy két, egymáshoz képest számottevő magasságkülönbségen elhelyezkedő víztározó közül az alsó vizét szivattyúzzák a felsőbe, amikor csúcsra járnak a naperőművek, majd amikor már nem süt a nap, de kell az energia, turbinákkal generátorokat megforgatva, áramot termelve engedik vissza. A létesítmény tehát az energiatermelés egyik gravitációs módja. Már évekkel ezelőtt elkészült annak a 600 megawattos, szivattyús-tározós erőműnek a ötlete, amely a Mátrai Erőmű közelében épülne, akkor még a tervek szerint Detknél kapcsolódott volna az országos hálózatra.