Idén júniusban adták át a bükkábrányi energiaparkot a Mátrai Erőmű egykori külszíni lignitbányájának rekultivált részén. Jelenleg a próbaüzem zajlik, melynek tapasztalatait a leendő hazai erőművek építésénél, is felhasználhatják majd – írja a 7300.hu.
A 32 hektáros területen egy 22 megawatt csúcsteljesítményű napelempark és a hidrogén előállításáért felelős egység található. Az üzem a napelemek által termelt energiát alakítja át egy komplex elektrolizáló rendszer segítségével hidrogénné.
A Bükkábrányon használt technológia azért előnyös, mert az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, mint a napelemek, által termelt elektromos energiát így könnyebben, és hosszabb ideig lehet tárolni. Az elektromos energia tárolása az akkumulátorokban túlságosan is drága és korlátozott kapacitású, a hidrogén ezzel szemben sűrített vagy cseppfolyósított formában nagy energiasűrűséggel bír, a megtermelt energia így később is felhasználható, például éjszaka vagy télen – folytatják a cikkben.
Hozzáteszik, a bükkábrányi energiapark egyelőre csak egy kezdetleges projekt, tehát kisebb teljesítményű, mint a jövőben épülő társai, ahhoz viszont elég nagy, hogy releváns adatokat szolgáltasson, melyeket a szakemberek a későbbi erőművek tervezésénél felhasználhatnak.
Mint írják, az üzem kulcsszerepet játszik Magyarország hidrogén stratégiájában, amely a 2040-es évekre a karbonmentes hidrogén felhasználás felfutását prognosztizálja. Ennek érdekében a Dunántúli és az Észak-Keleti területeken is hidrogénvölgyet alakítanak ki, ahol a termelő és feldolgozó ipar is megtalálható lesz.
Borítókép: 7300.hu