Több ezer éves leleteket találtak a közelben

Nem csak az energiatermeléshez szükséges lignit kerülhet elő a bányákból, hanem akár időszámításunk előtt 5000-ig visszamenő relikviák is, ahogy ez történt a bükkábrányi bánya közvetlen közelében is – tájékoztatott az MVM Mátra Energia Zrt. közösségi oldalán.

x Hirdetés

A régészeti ásatások a külszínifejtés megkezdése óta a bánya előtt haladnak, hiszen a bányászati tevékenység megkezdése előtt elengedhetetlen a terület átvizsgálása és tanulmányozása. Fontos hogy a földben lévő történelmi értékek felszínre kerüljenek, a Herman Ottó Múzeum munkatársai ezért kiemelt szerepet játszanak a bükkábrányi bánya életében, ahol most jóval időszámításunk előtti régészeti leletekre bukkantak – emeli ki az MVM Mátra Energia Zrt.

Mint írják, az ásatások során már számos korabeli étkezési, építészeti, vadászati, ruházati, vagy akár temetkezési maradványokat leltek fel, így római kori import árukat, arany és ezüst ékszereket és pénzérméket, valamint ruhatűzőkapcsokat és különbféle gyöngyöket is találtak. Az egyik legnagyobb felfedezés 2020-ból származik, amikor is egy XI. századi, 160 sírból álló középkori temetőt leltek fel, méghozzá a rézkorból, amely i.e. 4000 környékére tehető. Ebben a leletben három olyan sírt fedeztek fel, amelyekből ritkaság számba menő 95%-os aranytartalommal rendelkező aranytárgyak kerültek elő, továbbá egy közel két kilogrammos réz csákányt is itt találtak meg. Hozzáteszik, a fellelt tárgyak és nyomok többek között kereskedelmi kapcsolatokra is rávilágítanak, hiszen több sírban például a mai Dél- Lengyelországból származó tűzköveket találtak. Emellett 2018-ban egy faragott vadkan agyart is felleltek, amely különlegességét az adja, hogy ennek a felfedezésnek a „rokonai” a Volga folyó menténről származnak, még az i.e. V. századból.

Borítókép: MVM Mátra Energia Zrt. közösségi oldala

x Hirdetés

Baleset az M3-ason

Terelőtáblával verték egymást az M3-ason (videó)