12 ezer pár fehér gólya tűnt el az elmúlt évtizedekben

Túl vannak a fehér gólyák a gyűrűzésen, most pedig a fészkek beazonosításában kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a lakosság segítségét. A fehér gólyák száma az elmúlt évtizedekben drasztikusan lecsökkent, azonban az egyesület kemény munkájának köszönhetően számuk az utóbbi időszakban ismét emelkedni kezdett.mondta el Orbán Zoltán szóvivő Gyöngyös ma című műsorunkban.

x Hirdetés

Orbán Zoltán műsorunkban elmondta, a gyűrűzés az adatgyűjtés szempontjából igazán fontos, hiszen ennek köszönhetően folyamatosan meg lehet figyelni a gólyákat, anélkül, hogy befognák őket. Így olyan alapvető adatokat is lehet követni az évek során, mintsem, hogy meddig élnek, ki volt a párjuk, sőt a modern GPS-es technológiával már azt is megfigyelhetik, hogy melyik fán pihentek meg az éjszaka folyamán. A gyűrűzés már lezajlott, ezt ugyanis csak addig lehet elvégezni, amíg a fiókák nem olyan nagyok, hogy kiugorjanak a fészekből, de tetemesek eléggé a jelöléshez.

A szóvivő kiemelte, a következő időszakban a lakosság segítségét kérik, a következő 2-3 hétben ugyanis kirepülnek a fiókák a fészekből. Annak érdekében, hogy az adatszolgáltatás könnyebb legyen, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kifejlesztett egy telefonos applikációt, a Turdus-t, melyen keresztül pár perc alatt bejelenthetjük a felfedezett fészkeket. Orbán Zoltán felhívta a figyelmet, hogy két dolog történhet a bejelentésbél. Egyrészt lehetséges, hogy egy olyan fészket találtunk, amely még egyáltalán nincs benne a rendszerben, ekkor egyszerűen csak feltöltjük a lokációját a gólya lakhelynek. Abban az esetben is tudunk segíteni viszont, ha a fészek már benne van a rendszerben, hiszen könnyen lehet, hogy elavultak az adatok és már nem csak 3 gólya található ott, hanem 5, ezt az applikációban szintén tudjuk jelezni.

Orbán Zoltán elmondta, az első felméréskor 1941-ben még 16 ezer, a legutolsó 2019-es adatok alapján azonban már csak 4 ezer pár fehér gólya található Magyarországon. A szóvivő szerint ennek oka, hogy 60-as, 70-es években elkezdték bővíteni az elektromos hálózatokat, az emberkövető gólyák pedig a tetőkről, kéményekről a villanypóznákra költöztek át. Sajnos rengeteg madarat ért emiatt áramütés, ennek következtében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyik legfőbb célja volt, hogy megoldást találjanak a problémára. Ennek eredménye volt a gólyafészek magasító, így a madarak már nem a vezetékekre, hanem a nekik kijelölt helyre fészkelnek. Kiemelte, talán ennek a munkának lehet az eredménye, hogy az előző felméréshez képest 2019-ben már 400 párral több gólyát tudtak összeszámolni.

x Hirdetés

» Bepasiztunk – Gyöngyök – Gyöngyösi Kulturális Nonprofit Kft.

Nemzetközi versenyen diadalmaskodtak a táncosaink