Elé ugrott egy szarvas, neki kell fizetnie

Elvesztette a kártérítési pert és még közel félmillió forintos szakértői ,valamint 260 000 forintos ügyvédi munkadíjat is fizetnie kell annak a gyöngyösi nőnek, aki elé még 2021 nyarán ugrott be egy szarvas Abasár főútján. Az ütközés miatt a gépkocsi eleje erősen megrongálódott, a szarvas pedig elpusztult, ezt követően perelte be a helyi vadásztársaságot az asszony, sikertelenül.- írja a Népszava.

x Hirdetés

A balesetet követően a hölgy bejelentést tett, a helyszínre érkező rendőr rajzon és fotókkal is rögzítette a helyszínt, majd értesítette az érintett Gyöngyös-Gyöngyöshalász Földtulajdonosi Vadásztársaságot, amelynek alkalmazottjai elszállították a balesetben elpusztult vadat. A gyöngyösi nő ekkor a közlekedésre alkalmatlanná vált járművet egy gyöngyösi autószerelő-műhelybe szállíttatta, ahol napi ezer forintos díj ellenében tárolták. Mint a Népszava írja, a szakértők kárfelmérése szerint drágább lett volna a javítás, mint az autó eredeti értéke, így totálkárról beszélhettünk.Később az asszony több egyezségi ajánlattal is megkereste a vadásztársaságot a gépkocsijában keletkezett kár megtérítése miatt, megbízottjaik néhány alkalommal meg is nézték a műhelyben tárolt sérült járművet, végül azon peren kívüli egyezség nem jött köztük létre. A hölgy ezt követen fizetési meghagyás kibocsátását kérte, majd az ügy perré alakult: a gyöngyösi asszony közel 700 000 forintos kártérítést kért, valamint az összeg után járó késedelmi kamatokat.

Ahogy a lap írja, ennek alapja, hogy levonta a roncsértéken eladott autó árát a baleset előtti értékéből, és ehhez adta hozzá a gépkocsi elszállításával és tárolásával keletkezett nagyjából 300 000 forintos összeget. A gyöngyösi asszony kiemelte, hogy a vadásztársaság nem tett eleget a kármegelőzési kötelezettségnek, hiszen a balesettel érintett útszakaszon nem volt kitéve vadveszélyre figyelmeztető tábla.

Az ügyben fordulatot hozott viszont, mikor kiderült, hogy az állat nem először mászkált Abasáron,  az ütközést megelőző 2 évben többször is láttak 2 gímszarvast a helyiek, az egyik pedig a balesetet okozó vad lehetett. A Népszava cikkéből kiderül, Kazsu Attila, a település polgármestere a bíróságon tett tanúvallomásában elmondta, hogy a helybéliek részéről rendszeresen érkezett már 2019 decemberétől olyan jelzés, hogy a szarvasok kárt okoztak a kertekben. Emiatt a falu jegyzőjének kérésére a gyöngyösi rendőrkapitányság engedélyezte a kárt okozó vad elejtését a falu belterületén, aminek végrehajtására gyöngyös-gyöngyöshalászi vadásztársaság hivatásos vadászát jelölték ki. Ők azonban jellemzően későn értek ki az észlelések helyszínére. A két szarvas időközben helyi látványosságokká lépett elő sokan fotózták, etették őket, sőt, a polgármester óvodás csoportokat is vitt megnézni a faluban legelésző két vadat.

A vadásztársaság végül megtagadta a kár kifizetését, szerintük ugyanis a két bika nem az ő vadászterületükről származik, élőhelyük bizonyíthatóan már Abasár közigazgatási belterületén feküdt, így egyértelműen a településen megtelepedett állatnak minősültek, s ezért kívül estek a vadásztársaság hatókörén. Ahogy a Népszava írja, a vadászati törvény a vadászterület fogalmából kiveszi a települések közigazgatási területét, így a falu sem minősült ilyennek, akkor sem, ha egyébként a vadásztársaság földjei veszik körbe a települést.

A per során a legnagyobb kérdés az volt, hogy vajon ugyanazon szarvasbikákról van-e szó, mint amelyek Abasáron kószáltak. A szakértők szerint csak valószínűsíthető a gímszarvasok egyedi azonosítása, így teljes bizonyossággal nem lehet megállapítani, hogy a fotókon szereplő szarvasbikák egyike az elütött vad. A döntés szempontjából így kulcsfontosságú volt Kazsu Attila polgármester, aki vadgazdálkodási szakmérnök képesítéssel is rendelkezik, és 12 évig hivatásos vadászként dolgozott, ő ugyanis egyértelműen beazonosította a szarvasbikát az agancsáról, illetve az elpusztult vad teteméről amit a bíróság egyfajta bizonyítékként el is fogadott. A gyöngyösi hölgynek ennek következtében elutasították a kérelmét, így nem csak a kártérítést tagadták meg tőle, hanem a per különböző költségeit, nagyjából 700 ezer forintot is fizetnie kell.

A borítókép csak illusztráció!

x Hirdetés

Temetőbe is hívták a tűzoltókat

» Bepasiztunk – Gyöngyök – Gyöngyösi Kulturális Nonprofit Kft.