A motiváció hiánya a legégetőbb probléma a drog, valamint egyéb függőségek leküzdésében – többek között erről is szó volt a gyöngyösi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum tegnap megtartott ülésén. A gyűlésen különböző szektorokból érkező szakemberek osztották meg tapasztalataikat a területet érintő akadályok és aggályok tekintetében.
Az ülésen Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Népegészségügyi, Stratégiai, Egészségfejlesztési és Egészségmonitorozási Főosztályának Drogmegelőzési Programok osztályvezetője elmondta, az ő feladatuk az irányítás, az egység megteremtése, azonban a legfontosabb koordináció, az mindig helyi szinten zajlik. Ebből a szempontból szerinte a gyöngyösi KEF kiválóan végzi a munkáját, országos viszonylatban nagyszerű pályázatok érkeznek városunkból, ami pedig szintén nagyszerű, hogy nagyszámban működik a helyi munkacsoport. Az osztályvezető előadásában egy kutatás eredményét mutatta be, amelynek célja a megelőzési-felvilágosítási szolgáltatásokban résztvevő szakemberek véleményének bemutatása volt.
A kutatás egyik lényeges pontjában a szakembereket arra kérték, hogy válasszák ki melyek a legfontosabb célok a páciensekkel való munka során, melyek a végső megtisztuláshoz vezethetnek. Ez alapján elsöprő többségben a szakemberek a motiváció kérdését emelték ki, tehát, hogy motiválják a klienst a változásra, adjanak reményt, mutassanak egy új nézőpontot saját életük szempontjából. Ezt követően fontosnak tartják az okok felkutatását, vagyis, hogy felismerjék a függőség kiváltó okait. A harmadik lényeges pont az önértékelés kialakítása, az önismeret fejlesztése, legyen egy példakép, akire felnézhetnek a páciensek. Ezen legfontosabb pontokon kívül még nem elhanyagolható a konfliktuskezelés, a támogató kapcsolat kialakítása, az érzelmi kifejezőkészség fejlesztése, valamint a szociális készségek fejlesztése sem.
A szakembereket szintén megkérdezték, hogy mely területen érzik munkájuk sikerességét. Szerintük a kliensek sikeresen felismerik függőségük káros hatásait mind a szervezetükre és a környezetükre, a páciens és a szakemberek között ki tud alakulni a bizalmas kapcsolat. Mindazonáltal a kábitószerhasználat felhagyása az utolsó helyen szerepel, ebben a tekintetben tehát nem érzik annyira az eredményességet a szakemberek. Majzik Balázs szerint a leszokáshoz vezető út azt önismereten keresztül vezet. Az osztályvezető is egyet ért a kutatással és a legfontosabb problémának tartja a motiváció hiányát, kiemelte ugyanis,hogy sokszor nem önként, hanem hatósági eljárás alatt kerülnek szakemberek keze alá a páciensek.
Dr. Kiss Anita a Bugát Pál Kórház addiktológusa is a motiválatlanságot emelte ki előadása alatt. Hangsúlyozta, országos szinten gondot okoz az addiktológiai szakellátások hiánya, azonban Gyöngyösön szerencsénk van, hiszen a környéken csak nálunk található ilyen ellátás, ez azonban azt is jelenti, hogy területi kötelezettsége van a kórháznak, így például Hatvan is hozzánk tartozik. Szerinte bár papíron sokan tartoznak körzetünkhöz, nagyon kevés páciens veszi igénybe az addiktológiai szolgáltatásokat. Elmondta, bár a függőségek esetében sokan a drogra gondolnak, a gyógyszerfüggőség, valamint az alkohol is komoly népbetegségnek számít. Az addiktológus szerint a drog igazából az elmúlt években lett nagyon vészes probléma, 2006-ban, amikor megérkezett a kórházba, az alkohol volt az élen a páciensek között. Az ellátás során a legégetőbb probléma a motiváltság, az orvos ugyanis nem lehet motiváltabb a betegnél. Pontosan ezért fontos, hogy a stigmák leküzdése, a pozitivitás a rehabilitáció során, meg kell mutatni a páciensnek azokat a tényezőket, amelyeknek tud még örülni az életben. Gondot okoz még TAJ jogviszony érvényessége, az hogy az egyes ellátó szervek között nincs kommunikáció, így gyakran előfordul, hogy a betegnek kiadnak olyan gyógyszereket, amelyek visszalökik a függőségbe, óriási a szakápoló hiány, valamint hogy gyakran maguk a páciensek sem ismerik a saját lehetőségeiket. Dr. Kiss Anita külön felhívta a figyelmet a kiskorúakra is, akiket nem, vagy csak nagyon nehéz lehet bárhova is irányítani segítség reményében, ugyanis 18 év alatt jogilag nem láthatják el őket.
Aradi Mária, a gyöngyösi KEF elnöke elmondta, munkájuk célja továbbra is a minél hatékonyabb együttműködés kialakítása, szerinte ugyanis csak a különböző partnerekkel együtt dolgozva lehet eredményeket elérni a jövőben. Szerinte a KEF-nek nagy előnye, hogy komplexen tudnak foglalkozni a drog prevencióval, fontos feladatuk, hogy megmutassák az embereknek a különböző lehetőségeket, segítségeket, amelyek a függőség esetén igénybe tudnak majd venni.