Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc 176. évfordulója tiszteletére tartottak városi megemlékezést. Az ünnepség keretében avatták fel Gyöngyös legújabb köztéri szoborcsoportját, az aradi vértanúk emlékművét.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett ünnepség a hagyományoknak megfelelően megemlékezéssel kezdődött Bogdány József egykori honvéd tizedes sírjánál a Felsővárosi temetőben, majd a Szent Bertalan-templomban ünnepi szentmisével folytatódott. A megemlékezők ezután elhelyezték koszorúikat az Orczy-kastély falán lévő emléktáblánál.
Ezt követően átvonulnak az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc emlékművéhez, ahol Hiesz György polgármester mondott beszédet. Kiemelte: „Máig tartó tanulsága a forradalmainknak, szabadságharcainknak, sorsfordító korszakainknak, hogy párbeszéd kell, egyességre kell jutnunk. Az kell, hogy vallási, politikai, nemzetiségi hozzátartozástól függetlenül egy célt soha ne tévesszünk szem elől. Ez pedig a nemzet, haza, településünk, városunk szolgálata. Gondolkodhatunk bárhogy, de nem lehetünk ellenségei egymásnak, a jó és nemes célokért, a fejlődésért, az itt élő emberek sorsának jobbításáért, most is össze kell fogni. Úgy gondolom Gyöngyös is képes arra, hogy félretegye megosztó nézeteket és sokak közös munkájával építsük a közjót, szeretet városunkat.”
Az ünnepi műsorban közreműködött Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész és Balog Tímea énekművész. Hiesz György polgármester, Báryné Dr. Gál Edit, a Városszépítő és -Védő Egyesület elnöke, valamint Jakkel Mihály, a Városszépítő és –Védő Egyesület tiszteletbeli örökös elnöke, elhelyezték a város koszorúját az emlékműnél.
A szoboravatón elhangzott, hogy a gyöngyösi képviselő-testület még a 2023-as költségvetés elfogadásakor döntött arról, hogy az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékművénél felállítja a tizenhárom aradi vértanú bronz mellszobrát. Az alkotások elkészítésére kiírt pályázaton Gáspár Géza szobrászművész terveit választották a képviselők, így az alkotásokat a huszonkét éven át Detken élő, jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban alkotó szobrászművész készíthette el. Gáspár Géza alkotásai egyebek mellett Zalaegerszeg és Debrecen köztereit díszítik, de az ő művét kapják a Heves megyei Prima díj vagy a gyöngyösi Elfogadás Díja kitüntetettjei is. A tizenhárom életnagyságú mellszoborból álló szoborcsoport a Könyves Kálmán téren, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékművét félkörívben körbeölelve őrzi majd az aradi vértanúk emlékét.
A művész nem tudott jelen lenni az ünnepségen, de levelében tiszteletét fejezte ki, hogy elkészíthette a szoborcsoportot és munkája során igyekezte átadni azokat az érzéseket és gondolatokat, amelyek a 13 aradi vértanú hősiességét és áldozatkészségét szimbolizálják.
Az avatáson dr. Végh Attila önkormányzati képviselő felolvasta erre az alkalomra írt versét, majd Hiesz György polgármester, Kévés Tamás és Kárpári István alpolgármester, leleplezte az alkotásokat, abban a sorrendben, ahogy a vértanúk neve és kivégzése előtti utolsó mondata elhangzik.
Az aradi vértanúk emlékművéhez minden év október hatodikán visszatérnek, hogy Batthyány Lajos szobra mellett itt is fejet hajtsanak a mártírhalált hősök emléke előtt.