A Pásztó-Hasznos település határában fekvő, Várhegyen található Cserteri vár területéről távolítottak el másfél köbméter kaktuszt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, miután vélhetően emberi betelepítés útján, ellepték az idegenhonos növények a helyet – írják a Facebookon.
Dr. Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója négy, Közép-és Észak-Amerikában honos kaktuszfajt azonosított be: a kötélkaktuszt (Cylindropuntia imbricata), törékeny fügekaktuszt (Opuntia fragilis), síksági fügekaktuszt (Opuntia macrorhiza) és coloradói fügekaktuszt (Opuntia phaeacantha).
A nemzeti park szakemberei ezt követően igyekeztek a lehető leghamarabb beszerezni részben a hatósági engedélyeket, mivel a Cserteri vár 1951 óta régészeti, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll. Mint írják, az utánfutók színültig megteltek kaktusszal, mintegy 1,575 m3-nyi kaktuszt szedtek ki.
Az elkövetkezendő években utóellenőrzéseket kell tartaniuk, mely során szemrevételeznünk kell a területet, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a nem kívánt növények.
A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet és értékes leletre bukkant: egy 14-15. századi, szív mintás veretet talált, mely feltehetően könyvet vagy övet díszített.
Borítókép: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság