A szabályozás a jelenlegi tervek szerint egészen május 31-ig tart majd. Az intézkedés célja az infláció mérséklése az élelmiszer-kiskereskedelemben, azonban az érintett termékek és a szabályozás részletei vegyes fogadtatásra találtak.
Februárban magas inflációval nézett szembe a magyar gazdaság, közel 6 %-kal emelkedett az általános árszint, ezen belül különös mértékben drágultak az élelmiszerek, amelyek több mint 7 %-kal emelkedtek és ennek hatására döntött úgy a kormány, hogy 10 %-os árrés-stopot vezet be. Dr. Dedák István közgazdász szerint kérdés, hogy ez a 10 % elegendő-e arra, hogy fedezze a kereskedők költségeit.
Szerinte ugyanis egy piacgazdaságban a magánvállalkozások tartós veszteségekkel nem működhetnek, így a nagykereskedők más termékek árának növelésével egyensúlyozhatják ki a szabályozást. A szakember szerint nem valószínűsíthető, hogy hiányra lehet számítani ezeknél a termékeknél.
A gyöngyösi vásárlók véleménye is megoszlott, volt aki lapunknak kiemelte, nyugdíjasként minden ilyen intézkedést örömmel fogad, mások viszont nem gondolják azt, hogy sokat tudnának ezzel spórolni.
Az árrés megsértése esetén termékkategóriánként öt millió forint bírságot kaphatnak az üzletek, ismételt elkövetésnél a bírság összege duplázódik, és azt akár naponta többször is kiszabhatják. Ahol áruhiány lép fel vagy a bolt túl sok saját márkás áruval pótolja, azért is jár a büntetés.