Már csak néhány hét és megkezdődik a karácsonyfák árulása Gyöngyösön is. Hazánkban mintegy háromezer hektáron termesztenek fenyőfát, éves szinten pedig 2 millió darab talál gazdára az ünnepi időszak alatt. Az árak tekintetében a szakemberek szerint idén 5-10%-os drágulásra kell majd számítani tavalyi évhez képest képest – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, hiánytól azonban ebben az évben sem kell tartani és a kiváló minőség is garantált – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös körképéből. Hazánkban háromezer hektáron termesztenek fenyőfát, főleg Vas, Zala és Somogy megyében, de az Északi-középhegységben, így térségünkben a Mátra és a Bükk környékén, valamint Nógrád megyében is sokan foglalkoznak ezzel a tevékenységgel.
A választékban továbbra is megtalálható a luc-, a nordmann, coloradói jegenyefenyő, illetve a hosszútűs fekete- és az ezüstfenyő is, bár utóbbiból évről évre kevesebb kerül piacra, mivel az tűlevelei szúrósak, így kisgyermekes családok kevésbé kedvelik. Talán pont emiatt lett mára a legnépszerűbb választás a nordmann karácsonykor, amelynek tűlevelei puhák, tompák és nem szúrósak, valamint a kihullás sem okoz problémát, meleg lakásokban pedig akár hónapokig is megtartja tűleveleit. Itthon évente 1,8-2 millió fenyő talál gazdára a karácsony előtti időszakban, ennek mintegy 80 százaléka ehhez a fenyőfajhoz tartozik. Bár korábban jellemzően importból származott a nordmann fenyők többsége, ma már a hazai termesztésű fák uralják a piacot. A minőségük közelíti a külföldi fenyőkét, köszönhetően az egységes és jó minőségű szaporítóanyag és termesztéstechnológia használatának.
Vásárláskor a legfontosabb, hogy megbízható helyről, lehetőség szerint termelőtől szerezzük be a fenyőfát – emelik ki a közleményben. A szakemberek azt tanácsolják, hogy a vásárlást követően hűvös helyen tartsuk a fát, vízbe tenni azonban nem szükséges, hiszen a kivágott fa már nem vesz fel ilyenkor vizet. Az élő fenyők mellett a műfenyők kínálata is egyre szélesebb, ma már szinte teljesen élethű termékekkel is találkozhatnak a vásárlók, ezek ára azonban elég borsos, ezen kívül tévhit az is, hogy műfenyővel óvjuk a környezetet, a vágott fenyők ugyanis nem erdőpusztításból, hanem erre a célra telepített ültetvényből származnak, és oxigént termelnek, a műfenyők előállítása pedig komoly környezeti terhelést okoz. A műfenyők zöme Kínából érkezik, így rendkívül nagy az ökológiai lábnyomuk. Hangsúlyozzák, a tapasztalatok szerint a vásárlók 5-6 év elteltével leselejtezik ezeket, miközben legalább 20 évig kellene használni egy műfenyőt évről évre ahhoz, hogy valóban környezetkímélőbb alternatíva legyen.