Toplistára került a gyöngyösi zsinagóga

Új műsoruk kapcsán összeszedte hazánk legkülönlegesebb magára hagyott épületeit a National Geographic, amely listára Gyöngyösről és a Mátrából is felkerült két építmény.

x Hirdetés

A toplistát Zubreczki Dávid építészeti mesemondó készítette, a gyöngyösi zsinagóga pedig előkelő helyet foglal el, hiszen, mint írják, a 20. század tragikus eseményeit követően üresen maradt imaház közül a városunkban lévő a legnagyobb, melyet a zsidó szakrális építészet legismertebb alakja, Baumhorn Lipót tervezett. Az óriási, 1100 fő befogadására alkalmas épület 1930-ra készült el, ám a deportálások után alig maradt hívő a városban, így az 1950-es évek végén állami kézbe került a ház. Sok gyöngyösi emlékezetében máig az ország legszebb bútoráruházaként él a zsinagóga, hiszen az egyik utolsó funkciója ez volt az épületnek. Az építmény hosszú évek óta elhagyatottan áll, felújítása újra és újra felmerül, de nem egyszerű feladat. Idén nyáron mindenesetre megtették az első lépést: a hírek szerint 42 konténernyi hulladékot szállítottak el belőle, erről mi is bővebben beszámoltunk.

A listára felkerült még a Mátraiházi Pagoda is, ami bár a városoktól távol fekszik, a túrázók körében mégis jól ismert szellemépület. Alakja nem véletlenül követi a kelet-ázsiai buddhista építészet kedvelt formáját, tervezője, Medgyaszay István ugyanis keleti motívumokkal próbálta újraéleszteni a magyar építészeti hagyományokat. Az ősi forma ultramodern belsőt rejtett, valódi luxus turistaház volt hideg-meleg folyóvízzel, konyhával, villannyal, telefonnal, rádióval. Sőt, az építész arra is gondolt, hogy a természetjárók szeretnék az itt készült fotóikat helyben előhívni, ezért sötétkamrát is tervezett az épületbe. A télen-nyáron népszerű hely az ezredforduló után zárt be. Az organikus építészet rajongói és a Mátra szerelmesei pedig azóta is hiába várják, hogy újra megnyissa kapuit.

x Hirdetés

Elkapták a gyöngyöspatai sorozatbetörőt

Rács mögé kerültek a gyöngyösi dílerek

Rács mögé kerültek a gyöngyösi dílerek